Stalo se v únoru 2012 a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 3 2012 Aktuality česky

Milost pro známou

Annu Benešovou moc lidí nezná, možná někteří slyšeli jméno Metropolitní univerzity v Praze-Strašnicích. Kdysi tam byla obyčejná základní škola, pak Minerva, teď univerzita.

Soukromé vysoké školy jsou v jednom specifické: nabízejí hodně (titul) za hodně peněz. Aby některé z nich byly schopné vydržet v konkurenci, potřebují kontakty. Kontakty je třeba udržovat. Že se nedává láhev vína, káva a bonboniéra... to je jasné. (Neplatí to obecně!)

V březnu 2009 obvinila protikorupční policie ředitelku MU Annu Benešovou z korupce „za to, že poskytla v několika případech úplatek“. Už v září 2009 podala ředitelka žádost o milost, přestože se případ ještě vyšetřoval. V srpnu 2010 soud konstatoval: porušování povinnosti při správě cizího majetku, dva případy podplácení a dvě zpronevěry. Ocenil to až na osm let vězení. Nakonec z toho vyšel jen dvouletý podmíněný trest na zkušební dobu tří let a pokuta 300 tisíc. Po odvolání zbyl dvouletý trest podmíněně na čtyři roky a místo pokuty pět let zákazu funkcí na úrovni ředitelky.

Jako by Václav Klaus ztratil pud sebezáchovy. Je pravda, že přestává být zajímavý, celkem se nikdo nestará o to, co s ním bude po ukončení prezidentské funkce. Takže v rámci svých pravomocí udělil Anně Benešové milost. Proč jí? Vždyť na škole zůstala jako „ředitelka pro lidské zdroje a strategický rozvoj“ a jistě se chová tak slušně, aby do vězení nešla!

Prezident Klaus to odůvodňovat nemusí, není to jeho povinností. Je divné, že se s paní ředitelkou zná Livie Klausová. V lednu 2009 tam slavnostně křtila výtah pro handicapované. S Benešovou se setkala i na charitativní akci Mosty, kde byla hlavním partnerem slavnostního předávání výročních cen. Fotky jsou dodnes na školních nástěnkách.

Prezidentská kancelář napsala, že milost byla udělena, protože paní Benešová musí pečovat o svého nemocného manžela. (Což při podmíněném trestu jistě mohla a ještě přitom stihla pracovat v jiné prestižní funkci!) Pak Václav Klaus řekl: „Tato milost ležela v mém úřadě už řadu let. Od počátku se nám tento případ zdál podivným a nechtěl jsem na tuto žádost reagovat, než budou dokončena všechna kola soudního projednávání.“ Považuje uskutečněnou vazbu za dostatečný trest.

Soud považoval Benešovou za pavouka, který umně spřádal síť korupčních vazeb. Bezostyšně předávala dárkové tašky s prospekty školy, drobnými dárky – a hlavně obálkami s penězi. Navíc na škole studuje zadarmo příliš mnoho žáků, než aby to bylo náhodné. Ti mají vazby na magistrát a šéfy jednotlivých pražských obvodů.

Státní zástupce Marek Bodlák, který měl kauzu na starosti, považuje činnost Klause za podrývání práce vyšetřovatelů a soudů. „ Je otázkou, když máme na Hradě člověka, který je asi schopen posoudit otázku viny a trestu lépe než celý justiční systém, jestli není přílišným luxusem udržování institucí, jako je policie, státní zastupitelství a soudy. Jestli by nebylo vhodnější, aby v trestných činech rovnou rozhodoval Hrad.“

Dodatek:

Podle lednového průzkumu CVVM ztrácí Václav Klaus na popularitě: jen 45 % tázaných si myslí, že má kladný vliv na českou politiku, 32 % předpokládá, že zná starosti lidí a za dobrou autoritu jej považuje 57 % Čechů (loni 66 %).

(podle materiálů Lidových novin)

Budeme si volit prezidenta!

Senát schválil přímou volbu prezidenta. Nástupce Václava Klause budeme vybírat příští rok dvoukolově už na jaře. Diskuse trvala několik let – a Senát nakonec návrh schválil většinou 49 hlasů ze 75 přítomných. Prezident Klaus sice zákon nemusí podepsat (a pravděpodobně nepodepíše), ale to na věci nic nemění.

Místopředseda senátu Petr Pithart začal o přímé volbě prezidenta mluvit už po sametové revoluci. Teď došlo na politický kompromis mezi ODS a ČSSD – to přiznal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS. Nyní se bude projednávat doprovodný zákon, který určí proceduru volby.

Když si vzpomeneme na poslední prezidentské volby, kdy naši poslanci a senátoři létali po chodbách jako hadry na holi a šušky-šušky honem nabízeli, dojednávali a zapřísahali se... Nakonec Václav Klaus zvítězil hlasy komunistů...

Doufám, že takovému divadlu učinila přímá volba přítrž. Kampaň může probíhat dlouho a za miliony korun – ale hlavu nám všem přece jen nevypere tak, abychom ze všeho zblblí zvolili nějakého populistu nebo natřásavého manekýna.

Dominik Duka dostal červenou čepici

V sobotu 18. února dostal český arcibiskup Dominik Duka kardinálskou hodnost. Je to po Miloslavu Vlkovi náš druhý kardinál. Čtyřhranný biret nosí jen nejbližší poradci papeže a nejvyšší církevní hodnostáři. Červená barva symbolizuje krev, kterou jsou kardinálové připraveni prolít pro Krista. Kardinálský prsten má na sobě osmicípou hvězdu, symbol Panny Marie nad hlavami apoštolů Petra a Pavla.

Ceremoniálu se ve Vatikánu zúčastnil také náš ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jistě kvůli diplomatickým vztahům s Vatikánem, ale také z osobních důvodů. Připomenul si svatořečení sv. Anežky České před 22 lety, což podle jeho slov byla první velká církevní akce v Chrámu sv. Petra, které se zúčastnil.

Na jmenování přijely i stovky poutníků od nás, což pana ministra inspirovalo ke slovům: „Ukazuje to, že církev má v českém národě místo i přes dosti pitomé diskuse posledních dní.“ Vzpomenul na tahanice kolem církevních restitucích. Ty se staly kolbištěm pro většinu našich politiků. Někteří z nich totiž považují církevní majetek za ukradený prostému lidu – třeba v době středověku.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012