Hovory o Stalinovi

Také jste si nedávno vzpomněli, jak se slavívalo výročí Vítězného února? V rámci další z besed Hovory bez hranic, která se uskutečnila 27. 2. v Praze v Městské knihovně, jsme si ale připomněli nejen vítězství pracujícího lidu, ale i další letopočet – 1962.
Tehdy před 50 lety bylo rozhodnuto a pak na podzim i provedeno: na Letné v Praze byl „v tichosti“ odstřelen největší pomník ve střední Evropě, pomník generalissima Stalina, díky němuž onen pracující lid zažíval již 14 let radostného budování světlých zítřků i v Československu...
Rudolf Cainer, který byl hostem Hovorů, popsal atmosféru té doby – tedy let vzniku a zániku Stalinova pomníku – ve své knize velmi přesně. Jak by ne, když ji také sám jako mladý chlapec zažil. Stvořil tak nejen velezajímavou kroniku doby, ale s velkým citem se pokusil proniknout i do duše nešťastného autora návrhu pomníku, akademického sochařae Otakara Švece. Mohli bychom si z neznalosti myslet, že autor tohoto díla byl stoupencem komunistických myšlenek. Opak byl pravdou – a román Žulový Stalin nebohého Švece, který ještě před odhalením pomníku spáchal sebevraždu, vlastně rehabilituje před nejširší veřejností.
Takových autorů a besed s nimi bychom si přáli co nejvíce! Máme radost, že Rudolf Cainer se stane další z osobností našich dokumentů České kořeny, spolu s dlouholetou přítelkyní paní Annou Křivanovou, první čtenářkou a lektorkou knihy o Stalinovi. I jeho totiž dřívější režim donutil k odchodu z vlasti, kam se ale nyní rád a často vrací – například právě kvůli pozvání k nám, do Mezinárodního českého klubu.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad