„Fuj, Žid“ - co nám to jen připomíná?

Venda Šebrlová 2 2012 Aktuality česky

Počátkem ledna se na titulních stranách novin objevil titulek, různě obměňující slovo „žid“. Tentokrát ve spojitosti s jednáním soudu v Mostě, kde byla obžalovaná pravicová extrémistka Lucie Šlégrová. Ta 17. listopadu 2010 v litvínovském Janově obhajovala ideologii národního socialismu.

Soudní znalec Michal Mazel její projev hodnotil jako propagaci nacismu a antisemitismu. To si ovšem arijsky vypadající dívka nenechala líbit a znalce napadla: jako Žid nemůže být nestranný. Její právní zástupce Petr Kočí doplnil: “ Jako osoba židovského původu ... má tendenci reagovat se zvýšenou citlivostí, která může přerůstat až v nepatřičnou vztahovačnost, na jakékoli náznaky v tomto směru.“.

Šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský se tak rozčílil, že by dokonce Kočího doživotně vyškrtl ze seznamu advokátů. Předseda advokátní komory Karel Čermák řekl, že věc natolik poškozuje čest a vážnost advokátského stavu, že by bylo na místě kárné řízení.

Petra Kočího se naopak zastal poradce prezidenta Klause, právník Pavel Hasenkopf. „Soudní znalec má být stejně nezávislý jako soudce. Pokud je nakloněný jedné straně, je podjatý a nemá v případu co dělat.“ V Lidových novinách (10.1.2012) odmítl, že by jeho námitka byla za hranou, připustil však, že případ zná jen zběžně ... Přesto ví, že Mazelovy posudky „jsou víc politické než odborně zaměřené“ a „pokud nemá Michal Mazel židovský původ, měl se bránit.“

Na rozdíl od hradního experta si např. místopředsedkyně mosteckého soudu Bohumila Huňáčková myslí, že původ člověka nebrání ve vykonávání práce znalce. A její kolega Pavel Plch už jednu takovou námitku zamítl.

Michal Mazel se přesto rozhodl skončit ve funkci znalce v causách, spojených s extremismem. Už ho nebaví číst na internetu, že je lakotný Žid. Podle něj je pozice samostatných znalců neudržitelná a doporučil, aby posudky vypracovávaly externí pracoviště historická a politologická.

Ministerstvo vnitra ústy obhájce zneužívání procesních práv Karla Bačkovského zhodnotilo napadení Michala Mazela: “Logika podání mně připomíná logiku norimberských zákonů“.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012