Národní filmový archiv – kam s ním??

Venda Šebrlová 2 2012 Kultura česky

Dostala se mi do ruky „Petice za Národní filmový archiv v centru metropole“. Ministerstvo kultury chce vyřešit letitý problém s prostorem tím, že pro archiv postaví novou budovu. Novou budovu v Nových Butovicích.

Jistě, bylo by to řešení. Asi na té úrovni, že Národní knihovna by mohla stát u nás až na okraji Strašnic nebo nové Národní muzeum v Kyjích. Tím nechci urazit periférie Prahy ale říci, že významné celonárodní instituce by měly sídlit tam, kde je lidé už po desítky let nacházejí – v centru města.

Národní filmový ústav není úřad. Má velké sbírky archiválií, zpracovává pozůstalosti našich předních filmařů a především má obrovskou knihovnu. Pokud si někdo dělá iluze, že se podaří ještě jedna taková trefa jako je nová technická knihovna mezi budovami technických fakult v Dejvicích, tak si je dělá marně. Protože filmové, hudební a divadelní vysoké školy jsou v centru Prahy, měl by sídlit Národní filmový archiv někde na Praze 1 nebo 2. Teoreticky. Prakticky by to znamenalo najít budovu, která by splňovala základní podmínky: prostor (hodně prostoru) a dostupnost pro studenty i odbornou veřejnost. Rekonstruovat staré budovy jistě není levné – ale bude to možná stát míň, než objekt nový. A jistě to prospěje okolí...

Před pár týdny se v novinách objevila tristní zpráva o tom, jak se vylidňuje centrum Prahy. Bohaté instituce si nakoupí domy a udělají v nich kanceláře. Kolem Malostranského náměstí například těžko hledáte krám, kde nakoupit základní potraviny. Jistě, můžete vzít auto a nakoupit na měsíc dopředu někde v super-hypermarketu a nacpat jídlo do mrazáku. Ubývá však lidí, v těchto místech žijících (to znamená, že i přes noc se v domech svítí, povídá nebo se v nich konejší děti). Jistě je po Praze ještě dost domů, které si zaslouží odkoupit od původních majitelů a rekonstruovat. (Jeden takový příšerný padající barák je u tramvajové zastávky na Palachově náměstí. Zřejmě ho vlastní nějaký zahraniční investor, který na něm chtěl vydělat a pak zjistil, že to není až tak jednoduché.).

Vím, že je (asi) nesmysl chtít, aby celý Národní filmový archiv sídlil na jedné adrese. Ale ať jsou jeho sbírky dostupné veřejnosti. Na to upozorňuje i současný ředitel NFA PhDr. Michal Bregant. Vláda ČR má „Program péče o národní kulturní poklad“ a z tohoto programu se mají peníze použít právě na řešení problémů národních institucí. Těmi jsou nejen Národní knihovna nebo Národní muzeum, ale i Národní filmový archiv.

Máme tedy peníze a máme také dost vynikajících architektů, kteří by staré domy v centru města opravili podle specifických požadavků archivářů. Musí tam být archivní kino, knihovna, badatelna a prostory pro společenské akce (tím nemyslím večírky bohatých firem, ale např. výstavy a malé koncerty). Česká vláda teď hovoří o zeštíhlování – to znamená, že by se uvolňovaly i budovy ministerstev nebo alespoň některých jejich úřadů. To by bylo řešení, ne?!

Petiční arch vydal výbor, složený ze tří významných českých filmařů: režisérky a pedagožky Heleny Třeštíkové, kameramana a pedagoga Marka Jíchy a režiséra a pedagoga Víta Janečka. Petici podepsaly na internetu už tisíce lidí. Přidejte se, prosím!

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012