MINIATURY

Olga Szymanská 1 2012 Kultura česky
Los Sueňos - Magda Matějková, Alexandre Katsapov - Foto Pavel Hejný

Miniaturizace se všemi vlastnostmi předlohy je hlavní devízou představení. Jednotlivé aktuální choreografie výsledkem snahy mladých současných členů či sólistů baletu ND. Mistrovství dosaženo známým: „méně je více“. Tanečníci se baví, hlediště má požitek.

J´ATTENDS

R. Příhodová s A. Zvonařem v intimním barevném nasvícení rozehrávají tanečně baletními kreacemi velmi plastický děj. Jako by sdělovali slovy R. Attenborougha: „Jsme jako kousky kamene, které sochař přetváří do lidské podoby a pod údery dláta, pro nás tak bolestnými, se stáváme dokonalejšími.“

HUMILITY

V. Konvalinka a T. Červinka dopřávají ukázku z celovečerního projektu Dekkadencers, s pracovním názvem Humilitas lux ot tenebrae: pro květnovou premiéru 20120ji doplní Tomáš Rychetský a Pavel „dekka“ Hejný. V příběhu „četby knihy“ se představa každého z nich mísí se skutečnou realitou. Nakonec se v rivalitě i přátelství prolíná.

ÚNIK Z REALITY

Na známou skladbu předvádí K. Hovorková bravurní taneční kreaci, v níž naprosto ruší hranici mezi klasickým tanečními a baletními prvky.

THE SPACE BETWEEN US

V lůžku - na výšku, aby postavy lahodily co nejlépe zraku, sní J. Dolník a Z. Šimková o minulosti s jejich krásnou láskou. „Nechej budoucnost ještě spát, jak si zaslouží. Když se totiž probudí, bude z ní jen ospalá přítomnost.“ Citát Franze Kafky cítí jako nutnost, neboť když se probouzejí do přítomnosti, zjišťují, že je příliš fádní.

SHUTDOWN AGONY

Choreografie sólisty T. Červinky byla poprvé uvedena v komponovaném pořadu skupiny Dekkadencers pod názvem Podkultovní zboží v červnu loňského roku. Prostor, který se i s postavou odráží ve snímaném obraze, může evokovat i vězení. Kamerou sledována, se bytost cítí vězněm vlastního já, ale uvědomovat si i jiný rozměr – nový prostor…

SANDY MORNING

Inspirací K. Němečkové a T. Kučerové je probuzení se do rána po těžké noci. Nejde však pouze o boj s nepřítelem, s nemocí, se sebou. Noc lze chápat i jako těžký, temný úsek života. S novým ránem a dnem do něj přichází naděje i radost. Neseme si tmu v sobě, zároveň ji můžeme chápat jako důvod k vykročení za světlem.

KILL DE BILL

Tanečníci z předešlých výstupů, dále s T. Rychetským, T. Kopeckým, V. Hradilem a J. Urbanem ve volném pokračování úspěšné Jacktohoven, vyvolávající u diváků salvy smíchu. Kluci se mění v muže – vojáky, poté v hrající si „hochy“, a to za hudebního doprovodu adekvátních známých skladeb. Výmluvně a srozumitelně.

Choreografie tanečníků baletního souboru Národního divadla - třešnička na dortu repertoáru.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012