VÁNOCE tentokrát MALOVANÉ

ZIMA 2011 Kultura česky
obálka čísla

Začátkem adventu začíná vánoční výstava, zaměřena na kouzlo českých lidových Vánoc, a to různými technikami malby na nejrozmanitějších podkladech.

Zdobnost a krása, kterou předmětům dodali sami autoři, aby vyjádřili potěšení ze samotné tvorby, jsou tu podřízeny účelu. Jsou přehlídkou umění našich předků a zručnosti současníků.

V ukázkách rozmanitého způsobu malby na různé podklady – papír, látka, kámen, dřevo, kov, sklo, kůže můžeme obdivovat prastarou techniku podmalby na skle, barevné vitráže, mozaiky. I zdobení textilu s názornou ukázkou tvorby modrotisku: technikou je zhotoven vystavený modrotiskový betlém Antonie Dostálkové, patřící ke skvostům výstavy. Dámy potěší různé způsoby vyšívání – malba jehlou, křížová výšivka, Richelieu a tvorba krajek – paličkované či šité, frivolitek, drhání. Ocení i malbu na hedvábí, batiku, díla z ovčího rouna, různá tkaní..

Samostatnou kapitolou je zdobení dřevěných předmětů, a to historickými technikami: užitkové předměty upravované řezbou, vypalováním, barvením, malováním, vyléváním kovem, vybíjením, intarziemi. Kromě klasicky vyřezávaných betlémů je zde intarzovaný betlém Josefa Procházky (vytvořen z dýh, pocházejících ze 48 druhů dřev). Unikátem je betlém na kůži (materiál dosti užívaný). Nejeden keramický v betlémech Tupecké, Chodské, Habánské keramiky, ale i keramiky zakuřované. Také díla současníků. Návštěvník si sám může vyzkoušet svou zručnost na hrnčířském kruhu.

Většinu místa zabírají betlémy malované: od slavných malířů (M. Aleš, J. Wenig, J. Lada, M. Kvěchová), zastoupeny jsou i současné. Obdivuhodné jsou například velkolepé ústecko-orlické jesličky Jiřího Knapovského, třebíčské malované betlémy Květoslava Syrového, skautský betlém (1945) tehdy sedmnáctiletého Oldřicha Drozdy. Nechybí unikátní kulisový betlém přemalovaný Jiřím Zapletalem podle pohlednic Josefa Lady.

Výstavu obohacuje sbírka skříňových betlémů, zapůjčených z Krkonošského muzea správy KRNAP z Vrchlabí. A určitě překvapí malovaný betlém – přímo tvořený pro výstavu jako první betlém autora slavného krtečka Zdeňka Milera.

Během výstavy tvůrci předvádějí různé výtvarné techniky, proběhne 12. setkání řezbářů za účasti předních českých a slovenských předních umělců oboru. Setkání krajkářek obohatí ukázky technik vyšívání a tkaní.

MALOVANÉ VÁNOCE v Betlémské kapli – výstava otevřena 25. 11. 2011 – 2. 1. 2012 9 – 18 hodin / 24. 12. a 31. 12.: 9 – 14 hodin, 25. 12. A 1. 1.: 13 – 18 hodin.

TRADICE ČESKÝCH VÁNOC – Botanická zahrada UK/Na Slupi, Praha 2 25. 11. 2011 – 1. 1. 2012

I tuto výstavu lze doplnit návštěvou pražských vánočních trhů i dalších výstav ve vánočním duchu.

osa

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012