Neobvyklá svatba

Každý z nás se zúčastnil nejednou za život svatby příbuzných nebo přátel, a ty se většinou od sebe lišily počtem hostů, občerstvením, prostředím a dobou trvání. Ale svatba naší krajanky Ivetky byla naprosto výjimečná.
Ivetka a její manžel Nicholas spolu žijí v Perthu (odkud Nick pochází), ale seznámili se před 4 roky v Londýně, kde společně pracovali v jedné advokátní kanceláři. V roce 2009 Ivetka pracovně přesídlila do Hongkongu a Nick zpět do Perthu, kde přijal nabídku pracovat jako poradce těžební společnosti Rio Tinto. Ivetka a Nick se zasnoubili na Velikonoce v roce 2010 v Hongkongu, kam Nick za Ivetkou každý měsíc létal. V létě roku 2010 Ivetka pracovně přesídlila do Perthu, a snoubenci byli opět spolu.
Jejich svatba se konala 6. srpna 2011 v krásném středověkém městě Český Krumlov v jižních Čechách. Obřad se konal v kostele sv. Víta a hostina a svatební oslavy probíhaly v krásném prostředí hotelu Růže, jehož budova pochází ze 16. století. Počasí svatebčanům přálo a sluníčko vesele svítilo na svatební oslavy, které se konaly jak ve starém Jezuitském sále, tak na letní terase s výhledem na řeku. Je zajímavé podotknout, že svatebčané se na katolickou svatbu připravovali zde v Perthu, pod vedením váženého pana faráře Pavola Herdy, který je ochotně a laskavě přípravami vedl.
Svatbou se prolínaly tradice z několika různých zemí. Nevěsta pochází ze středních Čech a ženich, který se narodil v Jihoafrické republice do přistěhovalecké anglické rodiny, vyrůstal v Austrálii. Svatebčané tudíž zakomponovali do svatby nejen české, ale také anglické a australské tradice. K obědu se podávala klasická česká pochoutka – pečená kachna s knedlíkem a se zelím a k večeři se na terase podávalo grilované sele. K pozdní večeři pak byl hostům podáván guláš.
Svatba byla neobvyklá hlavně složením hostů. Přibližně 90 přátel nevěsty a ženicha se sjelo z 10 různých zemí a kontinentů včetně Austrálie, České republiky, Ameriky, Anglie, Jihoafrické republiky, Spojených arabských emirátů, Hongkongu, Švýcarska, Indie a dalších zemí. Jak jeden z hostů poznamenal, bylo to, jako když se celý svět sjel do Českého Krumlova. Jelikož pro mnohé hosty to byla první návštěva České republiky, mnoho svatebčanů se sjelo do Čech již týden před svatbou a společně s nevěstou a ženichem strávili týden v Praze, kde jim nevěsta ukázala krásy našeho hlavního města a podělila se s nimi o bohatou historii naší země.
Přestože hosté přijeli z různých zemí, všichni rychle našli společnou řeč a společně popíjeli, jedli a tančili až do časných ranních hodin.
Další zajímavostí bylo přivítání české nevěsty do ženichovy rodiny, které laskavě a krásně přetlumočil můj manžel. Přivítání bylo tak upřímné a dojemné, což je něco neobvyklého, že nejen ženy, ale i muži slzeli. To byl zážitek, na který nejen Ivetka, ale i hosté budou vzpomínat celý život.
Zdenka MenšíkováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad