Blahodárné snění Evy Jandejskové

Někdo se prosní celým životem, ale jeho plány se jeden po druhém rozplývají a hynou. Někdo jiný dojde jejich splnění příliš brzy, a pak složitě hledá, co dál. Eva Jandejsková si vysnila vlastní galerii ve vlastním domě a cílevědomě za snem šla krok po kroku. Stálo ji to obrovské množství energie, málem i zdraví. Od myšlenky k otevření galerie, kde vystavuje zatím pouze svoji tvorbu, ovšem velmi rozsáhlou, uplynulo pět let.
Důležité místo v přízemí zaujímá veliká keramická mozaika Karlův most. Eva Jandejsková říká: Mívala jsem pracovnu na jedné straně Karlova mostu a na druhé jsem bydlela. Když jsem se tak večer nebo i v noci vracívala přes most domů, mívala jsem vždy takové pocity, jako bych snad ani nešla, ale spíš se vznášela, proplouvala prostorem. A tu zvlášní magii, energii mostu, která je pro mne posvátná, jsem se pokusila vnést i do své mozaiky.
Dokázat vyobrazit Karův most nebo třeba Hradčany tak, aby to bylo umění a ne kýč, je velmi obtížné, ale jí se to mimořádně daří. Jeden z jejích nejkrásnějších obrazů nese poetický název Praha je zlatá lod´. Na něm se temná silueta města koupe v obrovitém úplňku, Pražský hrad jakoby začarovaný. Na jiných obrazech najdeme zase třeba vrátka či dveře ve starých zdech, průhledy jakoby do jiného, tajemného světa, kde svítí slunce nebo měsíc a člověk se může těšit na to, co za nimi uvidí. V její tvorbě můžete najít i esenci Itálie, vzorem byl výtvarnici možná i Jan Zrzavý. „A taky František Tichý nebo Ludmila Jiřincová, to jsou mí favoriti.“, dodává Eva Jandejsková. „Nekopíruji samozřejmě, ale mám ráda tu atmosféru, kterou vyvolává jejich tvorba.“
Původně se věnovala jen keramice. Vystavovala i v Paříži, Budapešti či Berlíně. Ale později se propracovala k malování. Jak vlastně? Ty výstavy v zahraničí se uskutečnily díky manželovi (hudební skladatel Oldřich Korte), vzpomíná Eva Jandejsková. A on to byl, kdo ji velmi podporoval i v začátcích malování. Došlo k tomu docela pozdě, vlastně až před nějakými dvaceti lety. „Impulsem k malování byla překvapivě i povodeň v roce 2002, která rozmočila ve sklepě tohoto smíchovského domu, kde je dnes galerie, všechny mé zásoby keramického materiálu“. A pak také - v 90. letech se začaly v centru Prahy likvidovat ateliéry a Eva Jandejsková musela opustit ten svůj, na rohu Stříbrné a Náprstkovy, v nádherném domě, který si koupila nějaká dáma z Hongkongu. Na Vinohradech, kam se Eva Jandejsková přestěhovala, už nemohla mít v bytě keramickou pec a proto začala malovat.
Douška 1: Oldřich František Korte, manžel Evy Jandejskové, spolupracoval s Alfrédem Radokem v Laterně Magice, s níž procestoval svět, mj. složil velmi oceňovanou hudbu k jejímu nejznámějšímu představení Kouzelný cirkus. Jeho symfonická i komorní tvorba je zachycena na mnoha nahrávkách našich i světových interpretů a často se objevuje na programech koncertů nejen v ČR, ale i ve světě (Sonáta pro klavír, Filosofické dialogy, Concerto grosso...)
Douška 2: Delší rozhovor s O. F. Kortem a podrobněji o umělecké cestě Evy Jandejskové jsme psali v ČD 3–4/2007 u příležitosti 80. narozenin skladatele a významné výstavy jeho ženy. Tehdy svůj sen o galerii teprve začínala snít. Dnes je skutečností.
Jsou umělci, kteří tvoří úžasné věci, dokážou svým dílem oslovit, ale jejich obrazy byste si nikdy do bytu nedali, protože třeba znervózňují, provokují. Dílo Evy Jandejskové působí pravým opakem, má v sobě úžasnou harmonii. Mám od ní svého Ochránce přístavu. Nadpozemsky krásná tvář shlíží na dvě bárky na moři. Kdykoli se na obraz podívám, vnímám pocit bezpečí a blahodárnou energii. Můj ochránce vzbuzuje naději a nese poselství.
Galerii Evy Jandejskové najdete v Lidické 22 na Smíchově, Praha 5.
Martina FialkováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad