Francouzsko-česká hudební akademie v Telči - Vzpomínka ředitelky Zuzany Šmídové

ZIMA 2011 Kultura česky
obálka čísla

Francouzsko-česká hudební akademie v Telči byla před sedmnácti lety založena jako ojedinělý hudební evropský projekt propojující českou a francouzskou kulturu. Zakladateli projektu bylo město Telč a Francouzský institut v Praze. Od roku 2004 pořádá akademii obecně prospěšná společnost Česko-francouzská akademie Telč, kterou jako jediný zakladatel v roce 2003 založilo město Telč. Projekt se každoročně koná pod záštitou velvyslance Francouzské republiky v ČR a předsedy Senátu Parlamentu ČR. Česko-francouzská akademie Telč, o.p.s. pořádá akademii ve spolupráci s městem Telč, Francouzským velvyslanectvím a Francouzským institutem v Praze. Mistrovských interpretačních kurzů v Telči, které jsou určeny pro mladé profesionály - studenty konzervatoří a vysokých hudebních škol z Čech, evropských i mimoevropských zemí - se za uplynulých 17 let existence akademie zúčastnilo více než 1.100 mladých hudebníků. Letošní ročník se poprvé konal v péči Zuzany Šmídové, která na něj vzpomíná takto:

Letošní červencový 17. ročník hudební akademie v Telči byl pro mne premiérou. Musím přiznat, že ačkoliv přípravy byly dramatické a náročné, atmosféra akademie mne naprosto nadchla a nabila novou energií. Neopakovatelné jsou pro mne zážitky se studenty, kteří prožívají trému před vystoupením, ladí nástroje a v zákulisí to zurčí několika nástroji dohromady a do toho se míchá několik jazyků a sem tam prolétne nějaký ten vtípek. Připomnělo mi to malinko i má muzikantská léta, kdy jsem měla možnost s amatérským triem koncertovat v konzervatoři Jana Deyla na Maltézském náměstí v Praze. Trému jsem ale prožívala nekonečně větší a do smíchu mi vždy nebylo. Tito mladí budoucí profesionálové se spíše z každého koncertu radují.

Měla jsem tu čest poznat vynikající hudební mistry – Catherine Cantin (flétna), Andrého Cazaleta (horna), Míšu Fukačovou (violoncello) a Vladimíra Bukače (viola), kteří nejsou pouze vynikajícími muzikanty a profesionály, ale jsou to osobnosti s velkým nadhledem, humorem a širokým vzděláním ve všech oborech. Občas večer jsme do noci vysedávali v hospůdce a povídali, velmi jsme se nasmáli. Obdivuji jejich velkou přizpůsobivost. Vším jsou nadšeni a se vším spokojeni (alespoň v Telči byli). Permanentně cestují, velkou část roku jsou mimo domov, v zahraničí, koncertují, vedou mistrovské kurzy po celém světě. Vím, že to pro ně a jejich rodiny není vůbec lehké. Například Vladimír Bukač žije napůl v Německu, napůl v Čechách, každý týden jezdí tam a zpět. Chce to velké odhodlání být muzikantem tělem i duší.

Akademii jsem si zamilovala pro její jedinečnou uměleckou a bohémskou atmosféru. Je mi velmi líto, že se letos poprvé nemohly uskutečnit všechny třídy. Chyběly nám hoboj, housle a klarinet. Je to bohužel výsledek nedostatku financí. Dotace i dary od partnerů se snižují, nastalá krize vybírá svou daň, a tak se i akademie potýká s krizí. Vynakládám velké úsilí, aby se mi podařilo chybějící peníze sehnat. Je to velmi těžké. Stále věřím, že se nový partner – český či zahraniční, který by měl zájem na akademii participovat, v budoucnu najde. Byla by totiž nesmírná škoda, kdyby hudební akademie s tak dlouholetou tradicí a s tak nadnárodním charakterem a kulturním přínosem pro Česko i zahraniční studenty, měla skončit.

Akademie se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, kraje Vysočina a Města Telč.

Zuzana Šmídová
Česko-francouzská akademie Telč, o.p.s.
www.academie-telc.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012