ZÁŘÍCÍ HVĚZDA

ZIMA 2011 Kultura česky
obálka čísla

MARY STALLINGS, označována za nejlepší současnou jazzovou zpěvačku, vystoupí večer před Štědrým dnem v Národním divadle. Jazzem v Opeře se tu otevírá nová série koncertů interpretů tohoto žánru, která bude pokračovat hostováním dalších osobností.

Mary Stallings, narozena v San Franciscu, pochází z jedenácti sourozenců. Vystupovat začala profesionálně již v devíti letech s matkou a staršími sestrami v gospelové skupině. Poprvé se s jazzem setkala při hudebních zkouškách svého strýce, tenorsaxofonisty O. Stallingse. Svou kariéru odstartovala na konci padesátých let: vystupovala s první dámou jazzu E. Fitzgerald, dále například s B. Websterem, B. Ecksteinem, J. Williamsem C. Basiem a mnoha dalšími. Dcera Adriana Evans, kvůli které od roku 1972 výrazně omezila koncertování, jde dnes v jejich šlépějích. Ke zpěvu se Mary vrátila naplno na konci osmdesátých let. Pravidelně vystupuje na jazzových festivalech, včetně legendárního Monterey Jazz Festival. Vydání nejnovějšího alba Dream (2010) provázely velmi uznalé recenze v prestižních hudebních mediích.

Ke svému mistrovství zpěvačka dozrála jako nejlepší víno: v jejím projevu se odrážejí prožitky a emoce: ve spojení s texty nás naplňují dálkou i hloubkou. Výjimečná procítěnost lyrické interpretace písní, soulový projev s jemnou příchutí swingu nadchnout prostě musí!

V povznášející atmosféře vánoc i historické budovy Národního divadla půjde určitě o vyvrcholení hudební sezóny, a to nejen pro příznivce jazzu.

Olga Szymanská
(dle tiskových materiálů)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012