(Vy)Prodaná nevěsta jak ji neznáte

ZIMA 2011 Kultura česky
obálka čísla

Začátkem listopadu zaznamenala na Nové scéně Národního divadla mimořádný úspěch premiéra mírně upravené původní verze nejoblíbenější a nejznámějsí Smetanovy komické opery v podání Dětské opery Praha. Představení bylo dlouho předem zcela vyprodáno.

Opera tentokrát měla jen dvě dějství, mluvené spojovací texty a nebyly v ní některé z pozdější doby nám dobře známé árie. V jednoduchém lidovém stylu byly koncipovány i kostýmy a líbezně barevná scéna. Komorní rozměr opery si vyžádal menší obsazení orchestru a vynechání předehry. Bylo to veselé spontánní představení plné potěšení z děje, hudby a z pohybu. Člověk cítil, jak dobře se baví nejen obecenstvo, ale i všichni na jevišti.

Dětská opera působí v Praze už třináctý rok. Má v současné době 65 členů, jejichž věkový průměr je něco přes třináct let. „Naším cílem je pomáhat mladé generaci hledat cestu ke klasické hudbě. Rozhodně nezamýšlíme konkurovat Národnímu divadlu. Prostě si děláme představení pro radost,“ zdůraznila v rozhovoru s kritičkou deníku MFD Věrou Drápelovou zakladatelka a ředitelka souboru pěvkyně Jiřina Marková.

Pokud máte o toto netradiční nastudování zájem, nezapomeňte si dlouho před cestou do Prahy zjistit, kde a kdy se (Vy) Prodaná nevěsta dává. Slova zvlášť povedeného kupletu principála a Esmeraldy jsme pro vás sice po premiéře sehnali (v definitivní verzi opery totiž skladatel kuplet vynechal), ale o hodně lepší je celé to také slyšet, vidět a zažít. K textu té satirické písně dodejme, že výraz „ohnouti“ znamená obloudit, ošálit, ošidit, napálit. Refrén uvádíme v hranaté závorce a jen po první sloce.

Jarmila Lakosilová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012