Česká zima na Manhattanu

ZIMA 2011 Kultura česky
obálka čísla

České centrum New York navázalo úzkou spolupráci s Fakultou umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Kromě již třetího ročníku pobytových stipendií připravujeme na leden a únor výstavu Gym Lessons – nejmladší umění z české postindustriální periferie. Projekt je zaměřen na tvorbu mladých autorů, jejichž tvůrčí přístupy reflektují sociální a kulturní specifika postranformační industriální periferie severních Čech, přičemž ovšem využívají vyjadřovací postupy charakteristické pro současný středoevropský umělecký kontext.

V lednu se České centrum New York rovněž podílí na unikátní přehlídce umění z Terezína, kterou pořádá kulturní centrum 92Y pod názvem Will to Create, Will, to Live – Vůle tvořit, vůle žít. Přehlídka zahrnuje výstavu plakátů, koncerty terezínských skladatelů a sérii diskusí, kterých se zúčastní např. filmoví dokumentaristé Zuzana Justman a Martin Šmok a divadelní historička Lisa Peschel, autorka knihy Divadelní texty z terezínského ghetta. Večer 6. února bude celý patřit Ivanu Klímovi. Podrobný program se nachází na www.92Y.org/Terezin.

18. února bude slavit významné životní jubileum filmový režisér Miloš Forman. Při této příležitosti České centrum New York připravuje ve spolupráci s Pavlem Rajčanem, kurátorem sbírky Terryho ponožky, výstavu originálních plakátů k Formanovým filmům. Také program Filmového klubu bude věnován tomuto režisérovi.

A měsíc březen bude v Českém centru New York ve znamení vážné hudby. Kromě několika komorních koncertů se v České národní budově představí 21. března Pražská komorní filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Diváci uslyší ouverturu z opery Don Giovanni, Dvořákovu Serenádu pro smyčce a symfonii D dur J. V. H. Voříška.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012