PRAHA A JEJÍ DCER Y

Přiblížit pražské dějiny prostřednictvím jejích obyvatelek je cílem výstavního projektu Muzea hlavního města Prahy. Bonusem k němu jsou na veřejném webu Městské knihovny v Praze zajímavé tituly ženské literatury minulého a předminulého století.
Dějiny byly vždy sledem významných událostí veřejného života, vzniků i zániků říší a států, vyhraných či prohraných bitev a válek, panovníků a vojevůdců, vynálezů i technologického pokroku – nazíráno z mužského pohledu. Během posledního půlstoletí se dějepisci začali věnovat i každodennímu životu různých historických období. Projevil se fenomém rozdílného mužského a ženského hlediska: přinesl obohacení o neznámé oblasti historie společenského a osobního života. Neustávají diskuse, zda existují dějiny mužské i ženské a kde je hranice historiografie a dalších oborů ve zkoumání právě dějin žen a ženství.
Výstava Praha a její dcery zprostředkovává současníkům ženský svět v průběhu historie a v současnosti. Specifickými výstavními prostředky uměleckými a symbolickými, určitou zkratkou vyjadřuje ženský svět obyvatelek známých i neznámých. Najdeme zde především kresbu Praha královská (1911) Alfonse Muchy, olej Pouliční prodavačka (1905) Karla Beneše, výjev s cyklu Praha (1903) Mikoláše Alše či plátno Antonína Machka Rodina vynálezce Bočka (1814). Stejně tak například perokresby ze vzorníku Pražské kartounky (z let 1876–1877) Ze života ženy. Ze sbírek Muzea hlavního města Prahy a mnoha dalších institucí řadu předmětů, vzniklých činností Pražanek v různých obdobích. Množství artefaktů, které používaly, umělecká díla, která je zobrazují v různých životních úlohách i postaveních.
Součástí expozice je doprovodný program, zahrnující konferenci, semináře a setkání, na nichž se představí zajímavé ženy i muži, kteří chtějí a mají k tématu co říci. Program určitě oslovuje ženy i muže, starší i mladé, jednotlivce i celé rodiny – tím přispívá ke vzájemné komunikaci a chápání rozdílů v myšlení a vnímání okolí a světa.
Výstava, přibližující starosti i radosti žen – v mnohém jiných nežli mužů, je v Muzeu hlavního města Prahy přístupná do 15. dubna 2012.
Olga Szymanská dle tiskových materiálůJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad