Malují ústy a nohama pro celý svět

ZIMA 2011 Kultura česky
obálka čísla

Každoroční pozdrav přichází v předstihu do našich domovů a na předvánoční pulty prodejen od handicapovaných, tělesně postižených umělců z celého světa. Jejich obrázky malované nohama nebo ústy vydává u nás již 18 let nakladatelství UMÚN (umělci malující ústy a nohama) v Liberci. Letošní bohatá kolekce obsahuje vánoční přání, aršíky jmenovek na dárky, nástěnné a kapesní kalendáře a k tomu navíc – přehled svátků České republiky, které nás očekávají v příštím roce 2012.

Liberecké nakladatelství bylo založeno v roce 1993 v úzké vazbě na celosvětové sdružení malířů malujících ústy a nohama se sídlem v Lichtenštejnsku. Jeho zakladatelem byl A. F. Stegmann (*1912), který onemocněl dětskou obrnou již ve dvou letech, kdy ochrnul na horní končetiny. Sotvaže začal chodit do školy, objevili v něm jeho učitelé mimořádný malířský talent. Malování se stalo nejen jeho zálibou, ale později i povoláním. Jako mladý umělec se představoval svými oleji, akvarely, výrobky ze dřeva nebo z kamene – veškeré potřebné nástroje přitom rovněž ovládal jen ústy.

Právě při svých zahraničních cestách, kde vystavoval své obrazy, zjistil, že podobně postižených umělců je ve světě vícero, takže ve svých dvaceti letech v roce 1932 založil společnost, která se začala zabývat vydáváním a prodejem jejich umělecké tvorby. Až do roku 1984 byl prezidentem tohoto sdružení, nástupkyní po něm byla Marlyse Tovae a nynějším představitelem je Eros Bonamini.

Podobná nakladatelství existují již v 60 zemích. Nejenže vydávají a vystavují díla svých umělců, ale talentovaným poskytují tvůrčí stipendia a vyplácejí doživotně honoráře, plynoucí z autorství jejich reprodukovaných děl. Jde přitom o dobročinnou celosvětovou organizaci, jejíž členové nechtějí být odkázáni na milodary, ale žijí jako ostatní lidé, živí se svou prací a tvorbou. Tu za ně prodává a rozšiřuje jejich sdružení, jsou tak ušetřeni případných ztrát a rizik z komerční činnosti.

Činnost našeho libereckého UMÚN se postupně rozrostla na podporu různých sociálních domovů, kde žijí a pracují malíři, malující ústy nebo nohama – vedle kmenového ústavu v Hodkovicích nad Mohelkou, jde o Benešov u Semil, Novou Ves u Chrastavy či Litovel. Pravidelná stipendia pro tyto umělce přicházejí právě také z Lichtenštejnska.

Od roku 1995 začalo UMÚN díla svých umělců vystavovat. V Praze to byly výstavy například v Klementinu, Galerii Franze Kafky, ve Strahovském klášteře. Dalšími místy, kde viděli návštěvníci obrazy nezvyklých malířů, jsou vedle Liberce a Jablonce nad Nisou ještě Turnov, Prachov u Jičína, Lázně Bělohrad, Votice, Mariánské Lázně, Lázně Košumberk, Ostrava, Šumperk, Benešov nad Ploučnicí a České Budějovice.

Stalo se tradicí, že liberecké UMÚN od prvopočátku spolupracuje se spřízněnými dušemi – literáty, básníky. Tak se přihodilo, že před mnoha lety mne oslovila redakce nakladatelství také, když kdesi četla některé mé verše. Protože jsem členem Literárního klubu Pegas Mělník, rozvinula se naše spolupráce s UMÚN tak, že dnes v kalendářích nacházejí jejich uživatelé kromě českých říkadel, přísloví a mudrosloví, úryvků z písniček a básní klasiků také úryvky z veršů dalších členů našeho mělnického klubu.

Pro představu podívejte se do jejich tváří a zároveň s dovolením redakce nakladatelství přinášíme několik ukázek jejich prací, jež vzbuzují velký zájem nejen u nás doma, ale i mezi našimi krajany po celém světě. Patří jim za ně náš obdiv a velký dík. Nebudou nám chybět ani v roce příštím. Budou nás opět provázet celým rokem 2012.

Miroslav Sígl

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012