Nepřímá cesta k přímé volbě

-šeb- 1 2012 Aktuality česky

Bude krásné, až jednoho dne v roce 2013 dostaneme lístky se jmény a půjdeme si zvolit prezidenta! Už bychom (snad!) nebyli svědky trapností jako při druhé volbě Václava Klause, kdy prošel s odřenýma ušima po velkých zákulisních tanečkách.

Možných kandidátů pro přímou volbu rezidenta je několik: Karel Schwanzerberg, Jan Fischer, Miroslava Němcová, Jan Švejnar a Přemysl Sobotka. Příští prezident by neměl mít absolutní svobodu v udělování milostí a měl by je konzultovat s předsedou vlády. Mohl by sloužit ne pět, ale šest let. Neměl by jmenovat členy České národní banky bez souhlasu Senátu.

Dne 14. prosince 2011 schválili poslanci Sněmovny přímou volbu prezidenta. Dokonce prošel i návrh, aby prezident měl jen omezenou imunitu po dobu vykonávání funkce – nyní je prezident doživotně mimo dosah práva. Prezidenta bychom volili stejně jako senátory – do druhého kola by postoupili dva nejúspěšnější. Navrhnout kandidáta může 20 poslanců, 10 senátorů nebo 50 tisíc občanů, podepsaných pod petici.

Teď musí návrh ještě schválit senátoři. Ale už teď přímou volbu prezidenta označil Václav Klaus za „fatální omyl“. Přitom se zřejmě otřásal představou, že by to bylo uzákoněno před jeho druhým zvolení. Koho bychom v tom případě asi měli na Hradě?

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012