Nepřímá cesta k přímé volbě
Bude krásné, až jednoho dne v roce 2013 dostaneme lístky se jmény a půjdeme si zvolit prezidenta! Už bychom (snad!) nebyli svědky trapností jako při druhé volbě Václava Klause, kdy prošel s odřenýma ušima po velkých zákulisních tanečkách.
Možných kandidátů pro přímou volbu rezidenta je několik: Karel Schwanzerberg, Jan Fischer, Miroslava Němcová, Jan Švejnar a Přemysl Sobotka. Příští prezident by neměl mít absolutní svobodu v udělování milostí a měl by je konzultovat s předsedou vlády. Mohl by sloužit ne pět, ale šest let. Neměl by jmenovat členy České národní banky bez souhlasu Senátu.
Dne 14. prosince 2011 schválili poslanci Sněmovny přímou volbu prezidenta. Dokonce prošel i návrh, aby prezident měl jen omezenou imunitu po dobu vykonávání funkce – nyní je prezident doživotně mimo dosah práva. Prezidenta bychom volili stejně jako senátory – do druhého kola by postoupili dva nejúspěšnější. Navrhnout kandidáta může 20 poslanců, 10 senátorů nebo 50 tisíc občanů, podepsaných pod petici.
Teď musí návrh ještě schválit senátoři. Ale už teď přímou volbu prezidenta označil Václav Klaus za „fatální omyl“. Přitom se zřejmě otřásal představou, že by to bylo uzákoněno před jeho druhým zvolení. Koho bychom v tom případě asi měli na Hradě?
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad