Příroda hlásí: jsem v nebezpečí!

Z českých polích a luk mizejí ptáci, kteří prozpěvovali našim rodičům a ještě i nám, když jsme byli malí. Ornitologové zjistili, že například chocholouš, zařazený na listinu ohrožených druhů, je velmi vzácný: počet těchto ptáků se pohybuje na kritické hranici jeden tisíc.
Mohou za to klimatické podmínky a hospodaření se zemědělskou půdou. Už nám po cestě na houby nezpívají skřivani, nevídáme čejky ani strnady. A nevídají je ani odborníci, kteří vědí, kde hledat!
Ani v lesích to nevypadá růžově. Bohužel, vymírání se nedá zabránit, u lesních ptáků navíc není příčina jasná. Ovšem, nejen ptáci trpí...
Radim Šrám, šéf komise pro životní prostředí Akademie věd uvedl, že vinou ovzduší jsou děti v prvních letech svého života až dvakrát víc nemocné. Polétavý prach a další ještě menší částice svinstva v ovzduší pronikají až do krve . Ten nejhorší jed, otravující tělíčka dětí, se jmenuje benzo(a)pyren. Vzniká tím, že lidé ve svých domech topí odpadky, i PET lahvemi nacpanými smetím. Protože šetří. V cizině se to řeší tak, že sociálně slabí mají třeba levnější plynové vytápění.
R. Šrám přirovnává kvalitu našeho ovzduší k šedesátým letům v Německu. Tam razili heslo: Modré nebe nad Porúřím. U nás bychom měli volat: modré nebe na severními Čechami, nad severní Moravou, nad středními Čechami... Na počátku zimy (která taky letos předvádí divy!) hlásilo překročení limitu pro polétavý prach 48 stanic!
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad