Krteček s námi zůstal

-šeb- 1 2012 Aktuality česky
Autor krtečka Zdeněk Miler

Jeho tvůrce, malíř Zdeněk Miler, zemřel. Bylo mu 90 let a dlouho stonal. Zato jeho synek, malý černý krteček, se má k světu – znají ho všude a podíval se do i do vesmíru.

Zdeněk Miler studoval Vysokou školu umělecko průmyslovou, ale když Němci školu zavřeli, musel odejít do Zlína. Tam již existovaly Baťovy ateliéry kresleného filmu (které stály u zrodu všude uznávaných filmových ateliérů v čele s H. Týrlovou, K. Zemanem a Z. Liškou). Po válce šel pracovat do Trnkova studia Bratři v triku – jeho logo je také Milerovou prací a tam se stal mužem mnoha profesí: animátorem, režisérem, také scénáristou, výtvarníkem a ilustrátorem.

A v roce 1957 se vydal do světa Krteček, který se ve svém prvním putování do světa lidí dozvěděl, jak se dělají jeho plátěné kalhotky. Těch filmů s hrdinou, který vydává jen miminkovské zvuky - smích, vrněním, výkřiky údivu nebo pláč - je už na šedesát. Nebylo lehké vymyslet, jak z obyčejného krtka (která je celý černý) udělat filmovou postavičku: dostal tedy červený nosánek, trošku připomínající klauna.

Krtečka milovaly moje dcery a milují ho i vnučky. Mají velký kalendář v pokojíčku, od Ježíška dostaly Krtečka, co se klouže po zemi, směje se a vrní. Pan Miler umřel, Krteček k dětem přichází v knížkách, jako dřevěná či plyšová hračka, jako skládačka...

Děkujeme Vám, pane Milere, za dárek pro tolik dětí na světě!

<

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012