Klaus a Medveděv – souznění duší

-šeb- 1 2012 Aktuality česky

V prosinci zavítal do Prahy ruský prezident Dmitrij Medvedev s chotí Světlanou. Dva dny byl pod ochrannými křídly Václava Klause, který si dokáže vážit toho, že si ho v Rusku váží.

Proč Medveděv přijel? Oficiálně přivezl do Prahy carské korunovační klenoty, poklad poprvé zapůjčený do ciziny. Neoficiálně proto, že se má rozhodovat, kdo bude v Česku stavět jaderné reaktory. Na podzim byl premiér Petr Nečas v Bílém domě ze stejného důvodu: tendr na dostavbu je totiž v hodnotě 100 až 250 miliard korun! Aby Rusové podpořili svou sílu, nabízejí Česku stavět u nich železniční trať za 40 miliard korun.

V případě, že Rusové vyhrají, stali bychom se nebezpečně závislí: kupujeme totiž od nich většinu plynu a ropy. Rusové už u nás postavili šest reaktorů a ty zpracovávají ruské palivo. Ty další dva v Temelíně by jejich ekonomickou nadvládu ještě posílilo.

Pokud se zdá, že rozhodnutí v roce 2013 je ještě daleko, tak omyl: je nebezpečně blízko. V. Klaus dává při každé příležitosti najevo, jak si přízně Ruska váží. Odmítl výtky na nesvobodu voleb do parlamentu, které se konaly bezprostředně před Medveděvovým příjezdem. (Na internetu se pro vítěznou stranu Jednotné Rusko vžil název „Strana šejdířů a zlodějů“, na což Medveděv reagoval slovy „ jste hovada“ – ale později je smazal.) „Komsomolskaja pravda“ označila postoj našeho prezidenta k problémům kolem legitimity voleb za „maximálně taktní“ a „diplomatické“. Nechtěl se vměšovat do dění, které je pouze věcí ruského státu. Postavil se tak proti pozorovatelům ze zahraničí, kteří volby monitorovali.

Václav Klaus prohlásil, že se mu zamlouvají podmínky pro české firmy v ruské nabídce na dostavbu Temelína. Medveděvovi se zamlouvá Václav Klaus. S tohoto spojení nás může bolet hlava i peněženka.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012