Havlíčkův Brod – ráj knih na Vysočině 21. a 22. 10. 2011

Havlíčkobrodský Podzimní knižní veletrh má za sebou již 20 let existence. Toto jubileum oslavil loni – a to velmi úspěšně. Navštívilo jej na 16 000 návštěvníků, v bohatém doprovodném programu vystoupilo více než 50 známých českých spisovatelů a spisovatelek a dalších významných osobností. Velmi oblíbený je také mezi samotnými nakladateli a i mezi knihkupci. Markéta Hejkalová, ředitelka veletrhu, jeho zakladatelka a sama vydavatelka, dokázala v Havlíčkově Brodě v průběhu let vybudovat akci, proslulou příjemnou přátelskou atmosférou, na níž dochází ke skutečné komunikaci čtenářů a nakladatelů, novinářů, autorů i knihkupců, zkrátka všech, kdo se pohybují na jedné i druhé straně ve světě knih a literatury.
Dopište si svého oblíbeného autora! Stalo se už dobrým zvykem, že na tomto knižním veletrhu si čtenáři mohou vyzkoušet dopsat načaté dílko svého oblíbeného spisovatele... Je to velmi populární možnost, jak se zde také s autorem osobně setkat a popovídat si s ním (nejen) o jeho tvorbě. Letos se bude dopisovat začatá povídka Arnošta Goldflama, v minulých ročnících veletrhu to byli autoři Mnichal Viewegh, Tereza Boučková, Ivan Klíma a také Irena Obermannová, tedy vždy někdo z velmi známých a svým spisovatelským stylem dobře rozpoznatelných autorů.
Havlíčkovská tradice Letošní, již 21. Podzimí knižní veletrh se bude konat 21. a 22. října 2011. Mottem veletrhu, inspirovaným mj. trojím výročím Karla Havlíčka Borovského, jsou Knihy a svoboda. Jednou z doprovodných akcí veletrhu bude festival Free the Word, pořádaný ve spolupráci s mezinárodním PEN klubem. Zúčastní se ho kromě mnoha českých i několik zahraničních spisovatelů a také překladatelé české literatury z mnoha zemí.
Tým Markéty Hejkalové ve spolupráci s městem a dalšími partnery také při příležitosti veletrhu každoročně vyhlašuje několik cen, například Cenu za nejkrásnější knihu veletrhu, Cenu kraje Vysočina za nejkrásnější naučnou knihu, Cenu města Havlíčkův Brod za nejkrásnější beletristickou knihu a cenu Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. za nejkrásnější dětskou knihu.
Loni se na veletrhu objevila i novinka, takzvaný Autorský prodej, kdy jednotliví spisovatelé sami na stánku Českého centra PEN klubu prodávali knihy své a svých kolegů – a to za jednotnou a velmi nízkou cenu 100 Kč. Učinilo tak 24 českých i slovenských spisovatelů. Utržené peníze z tohoto prodeje byly později použity na činnost českého i mezinárodního Výboru pro vězněné spisovatele, založeného v roce 1960, jehož posláním je hájit svobodu slova tam, kde je porušována.
Nahlédnutí do letošního programu Může být jen inspirativní, nikoli vyčerpávající, neboť progam obou dnů je přímo nabit autogramiádami, přednáškami a setkáními. Nejdůležitější bude však letošní téma trojitého výročí K. H. Borovského, zdejšího rodáka (190 let od narození, 160 let od deportace do Brixenu a 155 let od úmrtí). Tomu je na veletrhu zasvěceno celé sobotní dopoledne v sérii přednášek, které vyvrcholí v Sále staré radnice ve městě. Již v pátek však bude otevřena ve zdejším Muzeu Vysočiny nová expozice věnovaná právě K. H. Borovskému. Dalším nosným tématem veletrhu budou česko-rakouské vztahy.
Na tomto místě je třeba ocenit obrovskou práci ředitelky veletrhu, Markéty Hejkalové, která veletrhu vdechla život. Jako správný „lokální patriot“ se rozhodla stavět na zdejších tradicích a dokázat, že i mimo Prahu může vzniknout velká akce, která je dnes významná pro celou republiku.
Martina FialkováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad