Život vedle Krtečka

PODZIM 2011 Kultura česky
obálka čísla

Začátkem srpna rozčeřila okurkovou sezonu médií událost s českým krtečkem ve vesmíru a následná návštěva amerického astronauta F.... v Česku. Přijel se svou manželkou Indírou a dvěma syny. Manželka má českou maminku z Č. Budějovic a indického tatínka. Naše noviny se jí věnovaly náležitě. Nevím, zda se zmínily o známém faktu, že za profesionálním úspěchem mužů je často obětavost a podpora jejich žen...Vzhledem k tomu, že o Indíře informovaly dosti, řekla bych, že ano. A tak bych také ráda představila ženu, jíž vděčí slavný autor krtečka Zdeněk Miler za celoživotní podporu....

Emilie Milerová je půvabná a milá žena, malířka. Začala malovat až po šedesátce, kdy ji ubyly starosti s výchovou dcer. Se svým o patnáct let starším manželem má krásný vztah... V katalogu k její poslední výstavě s názvem Cesty napsala Pavla Petráková Slancová: „...Začátek tvorby malířky byl bezpochyby ovlivněn souzněním s přírodou a filosofií sufismu. První výtvarné „drobnosti“ Emilie Milerové měly v sobě stopy naviních malířských principů, propojené s téměř encyklopedickou znalostí fauny a flóry, v obrázcích nositelkami úsměvných příběhů... Důraz na propracovaný detil, snová barevnost, ruka vedená citem a intuicí. Postupné zdokonalování malířského rukopisu, studium výtvarných zákonitostí a práce na osobním duchovním rozvoji – to je charakteristika dalšího úseku CESTY, po které se Emilie vydala... Dnes má svůj osobitý výtvarný projev a okruh oblíbených témat...“

Já bych jen dodala, že její obrázky a obrazy jsou z říše snových pohádek. Zvláště její kolekce prací na motivy čínských mistrů jsou velice zajímavé. Svůj malý rozhovor jsem začala právě „čínskou“ otázkou:

Emo, byla jste někdy v Číně?
Zatím jen virtuálně, ale chci do Číny jet a moc se na to těším.

Ale k té slavné návštěvě amerického astronauta s rodinou u vás, jaký jste z toho měla dojem?
Velmi příjemný. Zaprvé Rehabilitační stav na Pleši, kde se setkání konalo, připravil moc hezké přivítání, výzdobu, občerstvení. Nás tam bylo dohromady deset. Naše rodina, rodina astronauta, překladatel a ředitel Obdivovala jsem, jak pan Foysler je velice vzdělaný člověk A také něžný. Spolu s kapitánem vesmírné lodi se o krtečka starali jako o děťátko. Krmili ho, spali vedle něho ve spacácích.

A co paní Indíra?
Bylo vidět, že miluje svou rodinu a také se mi zdála jako vzdělaný a hluboký člověk.

Emo, měla jste řadu výstav po ČR, například v Táboře, v Písku, v Praze v galerii Vltavín. Kde mohou zájemci vidět Vaše obrazy příště?
Chystá se vánoční výstava v Pardubicích, tam vystavím svoji čínskou tvorbu, také tam bude vystavovat můj manžel a dcera Kateřina.

A na závěr bych chtěla prozradit, že se s paní Emou známe z osady poblíž Slapské přehrady. Zde v obci Chotilsko bylo nedávno otevřeno Centrum, které propaguje kulturu a také balónový klub.

A ten malířku před časem oslovil, jestli by nenamalova nějaké obrazy a ona to s láskou udělala, protože na to myslela už několik let., když viděla, jak balóny plují nad slapskými lesy. Se svými přítelkyněmi, vývarnicemi, připravily výstavu k otevření Centra. Brzy zde bude další výstava na téma obrazů z Povltaví.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012