Máte doma internet?

Snad většina z nás už okusila tajemství, kouzlo a dokonalost snad největšího vynálezu všech dob. Internetu. Potřebovali jste někdy sehnat nějaký zajímavý recept, nebo zjistit kdy vám jede autobus do práce? Hledali jste někdy nějaké učební materiály nebo třeba informace kolik stojí nějaký automobil? Chtěli jste si pustit nějaký zajímavý film, nebo jen tak napsat kamarádovy či kamarádce?Ano, to vše vám nabízí internet. Internet je světová síť, je to shluk všech možných informačních toků a dat na světě, ke kterým má přístup téměř každý z nás. Je to obrovský pomocník a přítel člověka, ale málokdo však ví, nebo si uvědomuje, že je to zároveň jeho veliký nepřítel a představuje hrozbu především pro mladší generaci.
V tomto článku se pokusím uvést na pravou míru svůj názor proč si myslím že internet, který sám denně používám, je pro člověka tak nebezpečný a pro mladou generaci obzvlášť.
Proč jsou teenageři a vůbec dnešní mladá generace tak neaktivní, většinu času tráví u PC, a nemají zájem o literaturu ani historii? Protože vše nalézají na internetu jeho sociálních sítích. Internetová sociální síť je server, nebo stránka kterou daný uživatel navštěvuje, může zde ukládat svoje fotografie, komentáře, názory, nebo si zde dopisovat se svými přáteli, ať už osobními nebo internetovými. Tím narážíme na nový způsob internetového přátelství, který naši tatínkové a maminky a generace nad nimi vůbec neznají. Na internetu totiž může být váš kamarád úplně každý koho si libovolně zvolíte. A už jen toto narušuje morální výchovu, komunikaci a způsoby vyjadřování dnešních mladých lidí, ba dokonce i dětí. Když se člověk z někým seznamuje, musí přeci překonat přirozený stud a většinou se s tím dotyčným vidi osobně, hledí mu do očí, nebo mu podává ruku. Takto se sbírají komunikační zkušenosti. Ano, s tímto způsobem se setkávají i dnešní děti a teenageři, ale většinou se setkávají právě s internetovým způsobem seznamování. Ten spočívá v tom, že stačí pouze kliknout na fotku uživatele a hned je váš přítel. Takže není problém mít třeba 2500 přátel. Realita je ale ovšem poněkud jiná a takovému dospívajícímu člověku nebo dítěti, které si dělá obrázek o světě, může dělat problém tyto přátelství a kamarádství rozlišovat. Krom toho všeho může na internetové sociální síti za fotkou pohledného hezky se vyjadřujícího mládence, sedět nějaký nebezpečný sexuální deviant, což je další hrozbou. Nebo ukládání fotografií. Je sice hezké se na internetu podívat na fotky z dovolené svých přátel a kamarádů, ale kde jsou ty časy, kdy se lidé a rodiny vzájemně navštěvovali a vozili s sebou alba plné fotek, a u kávy si je prohlížely a vyprávěli si k nim různé historky. Zkrátka dnešní mladý člověk vstávat od PC ani nemusí aby zjistil co se kde děje, nebo se dokonce viděl se svým kamarádem. Internet dokonale ovlivňuje vývoj verbální komunikace a mezilidských vztahů. Pokud si však tuto skutečnost všichni uvědomí, a pokusí se využívání internetových sociálních sítí omezit, možná se povede obnovit kořeny slušné verbální komunikace a mezilidské vztahy s tím spojeny, které se tak pomalu zhoršují. Pomůže to nejen dnešní mladé generaci, ale hlavně té budoucí, která se do tohoto světa rodí. Zde by melo zasáhnout a udělat nějaké změny hlavně školství, a pomoci tak mladým lidem už ve školním věku nalézt chuť komunikovat právě mimo internet, a upozornit je na možné nebezpečí spojené s ním.
Další velikou nevýhodou internetu jsou tzv. internetové krádeže.
Matouš HerešHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad