Děti Čechů v zahraničí se chtějí učit česky

Česká centra pořádala 1. a 2. srpna 2011 III. Mezinárodní setkání České školy bez hranic, zabývající se problematikou výuky českého jazyka dětí vyrůstajících v zahraničí. Cílem této mezinárodní sítě vzdělávacích institucí je výuka českého jazyka předškolních a školních dětí žijících za hranicemi České republiky.
Česká škola bez hranic (ČŠBH) vznikla v roce 2003 v Paříži. Školu založila lékařka Lucie Slavíková- Boucher proto, že se sama potýkala s problémem bilingviní výchovy u svých dětí. Za podpory pařížského Českého centra začala organizovat kroužek rodičů s dětmi, kteří byli ve stejné situaci. Společně s dětmi četli, zpívali nebo hráli divadlo v češtině, a ty tak měly možnost poznat vrstevníky, kteří hovoří nejen francouzsky, ale i česky.
S rostoucím zájmem rodičů se výuka školy rozvíjela až do stávajícího systému, který nabízí vyučování českého jazyka a českých reálií pro děti ve věku od 18 měsíců do 15 let. Děti se učí český jazyk, literaturu, zeměpis a dějepis českých zemí.
Mezinárodní konference Českých škol bez hranic, spolupracujících zahraničních českých škol a výukových center působících v Evropě i v zámoří se uskutečnilo za přítomnosti zástupců Ministerstva zahraničí ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, pedagogů a profesních odborníků. Cílem bylo projednat současný stav výuky českého jazyka u dětí, které trvale či přechodně žijí v zahraničí, a stanovit její další vývoj v příštích letech.
„Zájem o letní setkání zástupců Českých škol mě příjemně potěšil vzrůstající tendencí, letos se totiž přihlásilo rekordních osmdesát účastníků. Česká škola bez hranic nabízí jedinečnou šanci posilování české identity v globalizovaném světě,“ říká Helena Kovaříková, vedoucí programového oddělení Českých center a koordinátorka setkání.
„V červnu letošního roku byla schválená Ministerstvem zahraničních věcí nová koncepce vztahu českého státu k Čechům žijícím v zahraničí, která formuluje politiku k těm, kteří odešli mimo ČR v posledních dvaceti letech. V ní je kladen klíčový důraz právě na výuku českého jazyka,“ říká zmocněnce pro krajanské záležitosti Ministerstva zahraničních věcí ČR pan Stanislav Kázecký.
Od svého vzniku se myšlenka výuky češtiny u dětí rozšířila do celého světa a České školy dnes existují v Londýně, Berlíně, Curychu, Mnichově, Bruselu, Ženevě, Drážďanech nebo Sydney. Další školy zahájí svou činnost ve Frankfurtu, Karlsruhe, Římě, Neapoli, Lisabonu, Baltimore a Manchesteru. Velký zájem projevily i skupiny Čechů ve Spojených státech.
Srpnové setkání zástupců Českých škol bez hranic. Bylo tak příležitostí k diskusi všech zúčastněných stran. Zároveň se zástupci ČŠBH snaží upozornit na skutečnost, že výchova česky mluvící mladé generace vyrůstající v zahraničí je významnou investicí do budoucnosti.
Podporu ČŠBH poskytují: Magnesia, CateringShop, Nakladatelství Fraus, D + H, Meander
PRO VÍCE INFORMACÍ: ČESKÁ CENTRA
Ivana Síglerová, Koordinátorka PR
Oddělení komunikace
E: komunikace@czech.cz
T: 234 668 251, M: 725 890 029
Helena Kovaříková
Vedoucí programového oddělení Českých
center a koordinátorka setkání ČŠBH
E: program@czech.cz
Lucie Slavíková Boucher
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad