MČK - Co bylo

* V Městské knihovně v Praze se uskutečnila 13. května v naší režii prezentace titulů vydavatelství INFOTURIST. Jde o tři mimořádné nosiče obrazu a zvuku CD-ROM s tematy: Historická Praha, Historická Olomouc a CD-ROMy s "hradní" tematikou: Nejznámější hrady a zámky České republiky a Hrady a zámky na Moravě.
Sympatičtí mladí zástupci firmy předvedli skutečně velmi pěkné a praktické produkty, jejichž prostřednictvím lze putovat po krásách naší vlasti.
Vestavěný prohlížeč umožňuje pohodlné vyhledávání v databázi a na interaktivní mapě lze zvolenou památku ihned najít a prohlížet snímky exteriérů a interiérů, získat informace o její historii, současném využití, adrese apod. Tuto sadu užitečných dat doplňují informace o zajímavostech v okolí památky, prohlídka starých pohlednic města a dokonce i počítačová hra.
Cena jednoho CD-ROM je 250 Kč a můžete si o ně napsat do naší redakce, jakož i o podrobnější informace.
* U Vysmátého zajíce se jmenuje malebná hospůdka s neméně malebnou historií (pro příště prý dodá podrobnosti dr. Jana Volfová) v Michalské ulici 13 na Starém Městě Pražském, kde už jsme se podruhé sešli na neformální besedu v rámci pravidelných setkání vždy první středu v měsíci. Ale vzhledem k volným dnům 1. a 8. května nám první středa vyšla až na 15. května. O to více přišlo milých lidí, jako například dr. Vladimír Kabeš, žijící převážně ve Washingtonu (viz rozhovor v číslech 10 a 11-12/2000 a jeho článek v čísle 4 /02 na str. 28. týkající se smrti Jana Masaryka). Dr. Kabeš je významnou exilovou osobností, jedním ze zakladatelů Společnosti pro vědu a umění se sídlem v USA, aktivistou AFCR (American Fund for Czechoslovak refuges -relief), který nám již tři roky přispívá na udržení časopisu. V příštím roce bude mít dr. Kabeš významné půlkulaté jubileum, při jehož příležitosti bychom chtěli přinést článek jak v Českém dialogu, tak v Českém kalendáři, jehož osmý ročník je již v hlavních obrysech připraven. Dalším milým hostem byla Halina Břeňová, také částečná Američanka (předtím Angličanka) - podobnost s populární Halinou Pawlovskou v křestním jméně se skutečně odvíjí od původu - obě milé a hezké ženy mají jednoho z rodičů z Volyně. Paní Břeňová sice nemá tak populární televizní pořad (Banánové rybičky) jako Halina P., a nevystrkuje tolik prsa, ale zato rediguje v nakladatelství FAUN velice pěkné knihy týkající se exilu. Jednu, řekla bych, s mimořádným tematem, sama napsala. Jde o příběh Jana Papánka, našeho prvního velvyslance v OSN, který v roce 1948 téměř jako jediný upozornil na to, že komunisté se v ČSR dostali k moci především způsobem puče a nikoli díky podpoře živnostníků, obchodníků a dalších skupin občanů, čímž se mu podařilo trochu poopravit povrchní mínění, které ve světě vypadalo tak, že si to asi Češi přáli. Jan Papánek měl za své vystoupení "vyhazov", neboť tehdy měla Moskva v OSN právo veta a tak jej využila, ale byl pak činný v již zmíněném AFCR, které vlastně založil. Případní zájemci o knížku si mohou napsat do redakce.
Švýcarsko U Vysmátého zajíce zastupoval Frank Přibyl se svou přítelkyní, zatímco Helena Karasová dlela naopak ve Švýcarsku a ing. Hájek (zástupce ČD ve Švýcarsku) byl dnes viděn na sídlišti v Butovicích, i když dle našich informací měl přijet až zítra... Takže také chyběl. Chyběl i avizovaný Miloš Zach z Kanady s uměleckou fotografkou Nancy Black, kteří v těchto dnech putují po Slovensku. S Nancy je rozhovor v čísle 5 ČD.
Eduard Švehla, jeden z mála mužských aktivistů Klubu rozvinul na setkání své představy a plány vybudování seniorského domu v Praze 13, kde by pro to byla příznivá situace, a také přinesl ukázky CD-ROMů Hrady a zámky i CD plné písniček o Praze, které nahrál starosta Prahy 13 Petr Bratský.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad