Zatopená Želivka, zatopené vzpomínky, zatopené mládí...

Jezdilo se tam Posázavským Pacifikem. Buďto do Ledče nad Sázavou a pak do prudkého kopce 8 km pěšky přes vesničku Kožlí a zase dolů do Kobylího dolu k táboru na Želivce nebo pak další léta na naší loučku osady El Capitan, pod Poradní Skálu pod bývalými Žibřidovicemi – vesnicí, kde ještě v roce 1959 neměli zavedenou elektřinu, neboť dle rady starších, byla prý „ďáblovým vynálezem“. Někteří nadšenci jezdili (ted´už zrušeným) vlakem, do Dolních Kralovic, odkud se pak pochodovalo přez Žibřidovice a dolů k Želivce - kterou ale bylo nutno přebrodit.
„Jednoduchý jak facka…“, pokud si ale na Sedlické přehradě u Želiva, o 38 km výše proti proudu, nevzali do hlavy upustit ledovou spodní vodu. To pak na brodu proti naší louce nebyla voda po kolínka ale až někam nad pás, a měla něco kolem 13- ti stupňů, což v kombinaci s tím, že byla tma jak v pytli, ruksak vážil 20 kilo a člověk měl v keckách (tehdejší „outlet“-boty) za sebou už 8 km od vlaku, to dalo zabrat i tomu nejtvrdšímu trapérovi.
Ten, kdo vylezl na Poradní Skálu, za předpokladu, že dotyčný měl smysl pro romantiku – škytl dojetím. Nádherné prosluněné údolí se sosnami po skalách a žlutě kvetoucími topinambůry( indiánské brambory) na březích Želivky, voda plná ryb, les plný dříví a hříbů, zelené ještěrky ale i krásné zmije, mloci ale i sršáni.
Topinambůry? Semínka sem zanesla Želivka až ze Želivského kláštera, kde je kdysi pěstovali tamní mniši coby výbornou potravu plnou proteinu a antioxidačních vlastností. Jenže to tenkrát mniši ještě nevěděli a lékárny s přehršlí nesmyslně předražených rádoby životabudičských pilulek též neexistovaly.
Co nám tu chybělo? Ani že nám vláda právě zlevnila čalamádu s námi nehnulo!
Jak to vlastně všechno začalo?
V pražské Tesle Hloubětín, kde můj táta pracoval jako konstruktér se pár nadšenců dohodlo, že by se o letních měsících mělo udělat něco pro děti zaměstnanců aby se dětičky jen tak bez cíle neflákaly po rozpálených pražských ulicích a nedělaly alotria a neřesti. No ale protože byla doba poprocesová, pionýrská, budovatelská a „kupředu levácká“, skauting byl přísně zakázán ale děti zakázány nebyly - tak parta nadšenců z Tesly, včetně mého táty, kuchařek, praktikantů(já), vedoucích, podvedoucích a jedné moc hezké sestřičky Bohunky z Červeného Kříže, dala do kupy něco, čemu se oficiálně říkalo Pionýrský tábor n.p.Tesla- Hloubětín.
Že se pak ale v praxi, v hlubokém údolí překrásné řeky Želivky, tábor vedl v ryze skautském duchu, o tom se soudruhům „sekerníkům“ na Obvodním sekretariátě KSČ-odd. práce s mládeží, v Praze 9-Hlubětíně, ani nesnilo. Táta i jeho pár kolegů byli bývalí skauti nebo Sokolové, takže po stránce ideové věděli všichni jak se takový tábor vede. Máma zase uměla počítat a vařit, tak dělala účetnictví a kuchařku.
Ráno byl nástup, vztyčení vlajky, zazpívala se česká a slovenská hymna(na text sovětské hymny si v tom letním horku nemohl jaksi nikdo nikdy vzpomenout). Zatkla se do pařezu symbolická sekera, která znamenala „začátek pracovního dne“. Na nástupu se rozdělily služby – kdo půjde na dříví, kdo půjde do Kožlí k panu Kakáčkovi pro flák masa, kdo půjde vyvápnit latrínu, kdo povede dnešní kurzy plavání, první pomoci, kanoistiky a kdo popluje na pramičce 2 km po proudu k Čertovým Dírám, kde byla šlajsna, čili jez a přistupová cesta pro auta z „dalekého paďourského a mastňáckého světa“. Já jsem zase učil děti číst mapy a zacházet s buzolou, či kompasem a různé rady „jak přežiji v lese když v noci zabloudím, atd.“
K Čertovým Dírám přijížděli svými auty ti „lepší rodiče“, na návštěvu svých tábořících ratolestí. Usedli do „táborového taxiku“ – rychlé říčni pramičky, a byli i se svými rybízovými koláči, bonbóny a doma zapomenutými panenkami a medvídky, luxusně dopraveni do tábora, dospívající, nikdy neunavenou bujnou veslující mládeží, za volání „hej - rup“ - proti línému proudu Želivky. Ti „chudí rodiče“ měli za sebou už 8 km pochodu od vlaku z Ledče a přicházeli k nám krásným želivským údolím. Žízniví a hladoví. Dostali tedy bramboračku s houbama a k tomu obrovský krajíc nefalšovaného venkovského žitného chleba.
Večer pak býval táborák, a podle toho „jací(!!!) rodiče“ přijeli, se zvolil předem repertoár zpěvu. Všichni jsme byli úžasně angažováni „klamáním režimu“ a i ty malé „jiskřičky“, které byli podle okolností zároveň i „vlčata“, se s chutí na tomto „tyátru“ podíleli. Prostě byli vychováváni k tomu jak se vypořádat s „vrchností“ které jsme se v té době nemohli zbavit – ale přesto jsme museli nějak s nimi ŽÍT!
„Nemůžeš-li se zbavit svého pána tak mu služ tak doslova a dokonale až se z toho jednou pozvrací!”
A zpíval se „Generál Laudón jede skrz vesnici....“ a „Povím vám jednu pohádku o princezně a o hrádku, paradajdajdaj....“ a „Nelly Gray“ ale taky „Anglická sobota“ (autor Standa Bílý z Třebsína, uprostřed v poslední řadě), „Řééka hůůčííí...“, a nakonec i „Vlajka“.
Tam si mládež formovala svůj budoucí život, začali jsme milovat tramping a trampské písníčky, přírodu, čestnost a celý ten morální kodex, který nám pak v těžkých chvílích života pomáhal žít i přežít. Když ležím u „nenáviděného“ zubaře a mám pusu plnou šlahounků a vrtaček tak zavřu oči a sním si o mém milovaném zatopeném kraji. Doufám, že budu mít čas, až budu umírat, aby mi pán Bůh dovolil si ještě naposled zasnít o mé Želivce.
Tak ať mně tedy nikdo neplivá na trampskou písničku nebo budu zlej !
Od osady El Capitan a od těch starších nadšenců jsem se jich naučil přes 380. V té době ale, v roce 1956, ten kluk s kulichem na hlavě a s kytarkou v ruce jich ještě 380 neuměl... Standa Bílý mi dal přezdívku Psí Voko. „Ahoj Psí Voko“, začínal svoje sáhodlouhé dopisy které mi posílal do emigrace do Švédska a které mi tu dost pomohly v tomhle totálním trampském (a i jiném) vákuu. Ulevoval si svými dopisy při své těžké nemoci – prostě vzpomínal na Želivku. Standa zemřel v roce 1995 na silikózu plic. Pracoval jako svářeč v Holešovických loděnicích v Praze. Budiž mu země lehká. Znal se z Třebsína, kde měl nad Svatojánskými proudy přes řeku chatu, i se zpěvačkou Evou Olmerovou – velikou kamarádkou Evy Střížovské.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad