Škodlivé dioxiny i ideologie

Náš čtenář Ivan Trefný, krajan žijící ve Švédsku, se v dopise redakci velmi obsáhle vyjádřil k několika článkům jarního čísla ČD. K rozhovoru s Ivanem Hoffmanem (Vybrali jsme pro vás – str. 6) mj. poznamenává, že v „detailech, jako jsou drobné chemické přísady v potravinách, začínají naše velké problémy, přechod k těm větším hříchům je už jenom pozvolný a nepozorovatelný. Vždy se jedná o sníženou hranici zodpovědnosti a empatie vůči druhým... Kde leží hranice mezi malou nepočestností a velkou krádeží? Na konci už bude cynismus gigantických rozměrů: dej sem všechno co máš. Po onom konečném kolapsu, kdy hromadný zločin bude i legalizován zrůdným režimem, na nás nebesa svrhnou zpátky najednou všechnu naši dřívější špatnost“.
U článku o učitelce a poslankyni za KSČM Mgr. Martě Semelové (Rudá učitelka – str. 8) se pan Ivan Trefný pozastavuje nad některými jejími výroky, jako „Gottwald pro mě znamená perspektivu toho nejlepšího pro český národ, někteří se dnes bojí jeho myšlenek, jeho činů“. Uvádí, že v tom komunistickém Československu si užil dvacet šest let a ví tudíž dostatečně dobře, co měli komunisté v úmyslu se světem i lidskou společností. Za nejhorší katastrofu, kterou se Mgr. Semelová diskvalifikovala jako učitelka, považuje její odmítání dokumentárních filmů o době komunismu pro školní mládež: snaha držet mladým lidem před očima prkno, je proti principům J. A. Komenského, mladý člověk má právo dovědět se pravdu.
-red-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad