Robert Kolínský - filmující klavírista učí znát Švýcary Martinů a Menzela...

LÉTO 2011 Rozhovory česky
obálka čísla

Robert Kolínský se narodil v Solothurnu v roce 1970, jeho rodiče, tak jako mnoho jiných Čechoslováků, emigrovali do Švýcarska po srpnu 1968. Jako velmi muzikální dítě vystudoval v Basileji klavírní hru. Studoval později i v Praze – a to u Jana Panenky. Věnoval se i hře na kladívkový klavír, absolvoval v Kanadě mistrovské kurzy v dirigování u Otto Wernera-Müllera (Julliard School a Curtis Institute), je vítězem řady soutěží. Dnes žije v Curychu a v loňském roce se stal jednou z osobností našeho dokumentu České kořeny ve Švýcarsku. Při rozhovoru s ním cítíte, že je duší v Čechách. Neskrývá svůj názor na postoj Švýcarů ke kultuře, když říká: „Pro Švýcary je kultura to, co si mohou zaplatit. Není to jejich bytostná potřeba.“

Robert Kolínský působí dojmem plachého mladíka v džínách a černém tričku, který jakoby vystoupil z filmu některého z nezávislých tvůrců 60. let. Jeho hra je senzitivní a jemná. Zažila jsem ale i jeho recitál s houslistou Sašou Rožděstvěnským, kdy na festivalu Septembre musicale ve Vevey během večera věnovaného jazzu v klasice doslova elektrizovali publikum. Nejvíc Martinů 1. sonátou.
Má svůj komorní Ensemble Basilisk. Jako sólista spolupracuje například se slavným dirigentem Vladimirem Ashkenazym. Vloni mu vyšlo s ním a s basilejskými symfoniky velmi úspěšné CD s Martinů klavírními koncerty č. 2 a 4. Hudbu Martinů, který strávil ve Švýcarsku poslední léta svého života, prosazuje všude, kde je to možné. V budově Stadtcasina Basel, kde bylo premiérováno několik Martinů skladeb, jej připomíná od loňska pamětní deskou, jejíž osazení zde zaranžoval. A už 15 let je uměleckým šéfem Mezinárodního festivalu Martinu Festtage (www.martinu.ch) v Basileji. Ten je vlastně nejstarším hudebním festivalem ve městě, vyhledávanou událostí s výborným renomé.

Mluvíte perfektně česky, bez přízvuku, i když jste se ve Švýcarsku už narodil...
Měl jsem stálý kontakt s češtinou odmalička. V domě, kde jsem vyrůstal, žilo hned šest českých rodin, hrál jsem venku fotbal s českými kluky. A jezdívala k nám z Čech i babička, tátova maminka. Chodil jsem taky cvičit do sokola, táta byl náčelníkem švýcarské sokolské župy. Teprve když mi bylo asi třináct, dostal jsem švýcarské občanství. Muselo se o to žádat, ani pro děti už ve Švýcarsku narozené totiž nebylo automatické. Ale já jsem se vždycky cítil spíš jako Čech a měl jsem k Česku hodně blízko. Rodiče ve Švýcarsku zpočátku neměli žádný ráj, takže to asi způsobilo, že i já jsem vše viděl spíš z té dramatické stránky. Měl jsem vždy takový pocit, že Česko nikdy neuvidím. Zkrátka NIKDY. Poprvé jsem tam byl, myslím, až v roce 1988, když mi bylo osmnáct, a bylo to velmi zvláštní.

To dovedu pochopit, já jsem taky tehdy měla pocit, že se v životě nedostanu nikdy do Švýcarska. Doteď si té dnešní samozřejmosti vážím. Ale zpět k vám a k hudbě. Kdo vás k ní přivedl? Vaši rodiče byli hudebníci?
Ne, nebyli. Říkali mi ale, že prý jsem si zpíval na pískovišti. Slyšeli to naši čeští sousedi a ti rodičům doporučili, že bych se měl hudbě věnovat. Ale moje babička mívala takovou salonní, nebo snad taneční kapelu, či jak by s to řeklo, hrávala na klavír. Když jsem byl malý, učil jsem se i na housle a hrávali jsme spolu, dokonce jsme s babičkou jednou vystupovali. Měl jsem ji hodně rád a ta hudba mi po ní nějak zůstala.

A jaké máte kontakty s Českou republikou teď?
Mám v Praze ještě druhou babičku a dědu, takže tam jezdím tak čtyřikrát ročně. Maminka se tam po roce 1989 vrátila, ale bohužel už zemřela, takže moje cesty do Prahy jsou tak trochu smutné. Občas v Česku i hraju, a znám se samozřejmě s některými hudebníky. Když jsem ukončil studia v Basileji, studoval jsem ještě v Praze u Jana Panenky, ale víc než hudba mne tehdy zajímal film (smích). Dokonce jsem navštěvoval FAMU, chodil jsem mimo jiné na senzační přednášky Otakara Vávry. Dobře se taky znám s Jiřím Menzelem. Naše přátelství, to by bylo na samostatnou kapitolu.

Takže film a filmování, to je kromě hudby váš největší koníček?
Vždycky jsem chtěl filmovat, to jsem zjistil už tehdy v Praze. A pak tady ve Švýcarsku chtěla jedna televizní společnost udělat reklamní film o mém festivalu v Basileji. Nakonec jsem to byl já, kdo u nich skončil ve střižně, radil a dělal to s nimi. Asi se to líbilo a povedlo a já ani nečekal, jak mne to začne bavit. Takže teď právě připravuji dokument, který bych rád věnoval právě Jiřímu Menzelovi k jeho 75. narozeninám – dokument o něm, pro diváky tady, na západě. Hodně si ho totiž vážím. Chtěl bych ho představit filmovým fanouškům, kteří o něm vědí ještě z 60. let. Rád bych je upozornil i na jeho filmy z pozdější doby, které tu nejsou známé, a podle mne jsou možná ještě zajímavější než ty první. Chci vydat kolekci Menzelových filmů s titulky a upoutávkou na tenhle dokument.

Nedávno skončil mezinárodní projekt Martinů Revisited, který Švýcarsko nemohl vynechat. Vám se podařil docela husarský kousek. Jaká byla vaše role?
Nebyl jsem ve spojení s Martinů Revisited přímo, to oni si nás spíš zapsali do svého kalendáře... ale to bylo tak: Svolal jsem v listopadu 2008 tiskovou konferenci, kde se sešli skoro všichni intendanti švýcarských oper, což se ještě ve Švýcarsku nikdy nestalo. Už jen je svolat, byla docela práce. Tlačil a motivoval jsem vedení těch operních domů, aby se zapojily spolu s naším festivalem tím, že všechny uvedou jedno Martinů operní dílo. A povedlo se. To byl pro nás i pro Martinů velký úspěch! Dál už je to jejich práce.
Je to rozprostřené mezi roky 2009 – 2012 a ty hlavní události teprve přijdou – například Julietta v Ženevě s panem Bělohlávkem. Curyšská opera již uvedla Řecké pašije, v Luzernu dělali Ariadnu, dokonce dvakrát byl nastudován Alexander bis, ve Biehlu a Solothurnu. Bohužel v Bernu se to nepovedlo tak, jak jsme se původně dohodli, chtějí tam uvést Concerto da Camera pro housle, smyčce a klavír a na tuto skladbu vznikne nový balet.

Jak k vám přišla hudba Martinů? Během studií nebo jste si ho ve Švýcarsku, kde žijete, sám pro sebe objevil?
Když jsem zpočátku jezdíval do Čech, přivážel jsem vždy spousty desek. Bylo to levné, koupil jsem dvacet za cenu jako u nás jednu, tak jsem nakupoval a nakupoval. A bylo tam i hodně Martinů nahrávek. Když jsem slyšel poprvé jeho 6. symfonii s Bělohlávkem, byl jsem z ní úplně vedle. Ale pak jsem na ni trochu zapomněl. Až po čase jsem jeho hudbu slyšel v nějakém dokumentu a s kamarádem skladatelem jsme o tom diskutovali, a najednou to se mnou něco udělalo. Objevil jsem tu melodii, barvu...

A teď máte svůj mezinárodní festival Martinů v Basileji (Martinu Festtage), který jste začal organizovat, když vám bylo, jestli se nepletu, pouhých 25 let.
Právě tehdy, v roce 1995 ve Frenkendorfu, kde Martinů žil, udělali takový maličký festiválek jemu věnovaný, tak jsem se tam přihlásil, jestli bych s kolegou nemohl hrát. Ale vypadalo to, že už se nebude pokračovat, možná prý až za tři roky. A možná že ne Martinů, ale Bartók...
Tak jsem říkal to přece nejde, to musí pokračovat. A žádný Bartók, toho znají všichni, ale Martinů! A oni jestli prý bych to nechtěl dělat rovnou já.
První ročník byl spíš takový lidový, i když to bylo také hezké. Dohodli jsme se pak, že i tento ročník budeme počítat, takže já vlastně dělám festival od čísla dvě. Pak to ještě trvalo tak tři čtyři roky než začal mít zvuk. Vlastně až když jsem přizval Josefa Suka. První ročníky jsem dělal s Martinou Jankovou (sopranistka v Curyšské opeře byla manželkou R. Kolínského - pozn. autorky) a musím se přiznat, že i ona mi hodně otevřela oči, vlastně uši, zejména pokud jde o písně Martinů.

Jak se vám podařilo získat Josefa Suka pro festival?
Znal jsem jeho interpretace houslových koncertů a byl jsem tak naivní, že jsem mu jednou zavolal, i když všichni říkali, že jsem blázen. Ale já to udělal a on mi kupodivu řekl, že se na to tedy sejdeme. Vůbec jsem nevěděl, kolik takový pán stojí!
Zalistoval tehdy jen tak rychle v brožurce o festivalu a pak řekl – no tak já to přijmu! A s kým byste chtěl hrát? To ještě nevím, on na to. A já, no, víte, my taky musíme vědět, jesti na to budeme mít? A pan Suk říká: Tak to asi udělám s vámi, to bude nejlepší. No to jsem koukal! Dole čekala Martina a já jí říkal: Představ si, on přijede a dokonce chce hrát se mnou! Byl jsem sotva po studiích.
Ty koncerty tehdy ve Frenkendorfu, to byla událost! Dnes je Josef Suk vedle Václava Havla patronem festivalu.

Už řadu let se ale váš festival koná v Basileji...
Ano, od roku 1999, kdy jsem s několika kolegy založil novou společnost. V Basileji se festivalu dobře daří. Ale jako všechny podobné akce je každoročně závislý na přízni sponzorů, takže nemohu říct, jak dlouho to ještě budeme dělat...

Vy ale Martinů hudbu nejen interpretujete, propagujete prostřednictvím festivalu, ale také objevujete. Mám na mysli záznam televizní opery Ženitba.
Ženitba vznikla v 50. letech pro NBC (Newyorská televizní stanice) v USA. Myslelo se, že film je nezvěstný, ztracený, ale my jsme s kolegy hledali tak dlouho, až se našel.
Uvedli jsme jej na festivalu 2009 a zároveň v rámci toho celošvýcarského operního projektu Martinů.

Co nejzajímavějšího přinesl 16. ročník festivalu v listopadu 2010?
Obsáhle o něm informoval Martinů Bulletin. Provedli jsme například unikátní představení Martinů baletu „Kdo je na světě nejmocnější“. Jelikož dnešní choreografové neradi inscenují již napsané balety, ale rádi se nechávají inspirovat hudbou, napadlo mě nechat zpracovat tenhle krásný balet pro saxofonní kvarteto Clair-Obscur z Berlína, v němž mj. hraje má budoucí žena. Herec Wolfram Berger děj nebude tančit, ale vyprávět. Z představení vzniklo také CD.

Do rozhovoru se nám řada zajímavých informací nevešla. Jak Robert Kolínský smýšlí o jazykové výchově svých budoucích potomků, s nimiž rozhodně chce mluvit česky, jak se vyrovnává se svými českošvýcarskými pocity, to vše můžete zhlédnout v našem dokumentu České kořeny ve Švýcarsku (www.ceskekoreny.cz). A nejen to, můžete zde slyšet, co časopis nezprostředkuje – a to autentickou interpretaci části Martinů Arabesek či Sonáty č. 1 pro klavír a housle v podání Roberta Kolínského se Sašou Rožděstvenským.

Martina Fialková

Pozn.:
Rozhovor byl napsán pro časopis Harmonie, kde byl zveřejněn v lednu 2011. Český dialog nyní zveřejňuje autorkou mírně krácenou a upravenou verzi.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012