Doteky věčnosti

Patří k umělkyním, jejichž dílo dýchá hloubkou a duchovností – ADRIENA ŠIMOTOVÁ. (6. 8. 1929)
Cesta
Při studiu na VŠUP v Praze se seznámila s budoucím mužem: s ním a s kolegy tvořila jádro skupiny UB 12. Od šedesátých let vystavovala samostatně i skupinově. Zúčastnila se Bienále v Sao Paulu, Bienále mladých v San Marinu, přispívala na bienále grafiky v Lublani. Získala řadu ocenění, včetně Grand Prix. Po smrti manžela (1972) malbu opustila, za hlavní materiál si vybrala textil s myšlenkou jeho uplatnění v prostoru. Vystavovala soukromě a neoficiálně, později veřejně doma i v zahraničí.
Rok 1990 pro A. Šimotovou znamenal retrospektivu v GHMP (druhá velká výstava byla v Národní galerii – 2001) i obsáhlou monografii. Zároveň pozvání k pobytu v ateliéru Centre Pompidou. Za rok udělení francouzského Řádu rytíře umění a literatury. Škálu výstav ve Francii a po Evropě, stejně tak ve vlasti. Nejlepším lékem na úmrtí syna (1994) byla neúnavná práce, další výstavy i vyučování na letní škole v Salcburku. Lidský a umělecký profil Adriany Šimotové byl prezidentem ČR oceněn Medailí za zásluhy I. stupně (1997). Vyšla její kniha konfesí a poezie Hlava k listování.
Zrání
Lidsky vyzrálá odjakživa, umělecky od sklonku šedesátých let minulého století: období největších osobních bolestí i osamění a zkoušek společnosti jako by jí daly neuvěřitelnou sílu k výtvarné svébytnosti a opravdovosti – k jedinečnosti. Soustředila se na lidskou podstatu vztahů. V následných desetiletích ji vlastní myšlenky a prožitky utvrzovaly, že se vydala tou nejsprávnější cestou. Své nejdůležitější téma základní lidské existence dokázala vyjadřovat se stále větší citlivostí a procítěností – tím ho „jen“ prohlubovala. Pro zachycování naléhavosti situací nacházela nenápadnou, ale o to však osobitější formu: ve stálé reflexi skrze ni a v komunikaci se sebou samou i s ostatními došla až na dřeň podstaty bytí. V práci s textilem, později s papírem byla a zůstává pro autorku nejdůležitějším prvkem - motivem perforace, a to při popření jakýchkoliv hranic.
Letošní životní jubileum Adrieny Šimotové je uctěno hned dvěma významnými pražskými výstavami v Muzeu Kampa a v Galerii Rudolfinum.
Olga SzymanskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad