Klavírista Antonín Kubálek

JARO 2011 Kultura česky
obálka čísla

Na podzim 1968 odchází do exilu do Kanady, kde se dokázal záhy zařadit mezi nejrespektovanější klavíristy. Od roku 1969 začal vyučovat. 1969- 75 v Brodie School of Music and Modern Dance v Torontu, 1975- 6 v Blue Mountain School of Music v Collingwoodu, v Torontu na Glenn Gould Music School, od roku 1979 na Royal Conservatory of Music, 1996-2003 na Faculty of Music University of Toronto a současně 1997-2002 na York University. Též působil na amerických školách a univerzitách.

Jako sólista vystupoval mimo jiné s torontským symfonickým orchestrem pod vedením Karla Ančerla a s dalšími orchestry, natáčel pro kanadský rozhlas i televizi. Jeho nahrávky získaly řadu ocenění, a dvě z nich byly nominovány na prestižní Juno Awards. Mezi nimi také jedna z mnohých desek české hudby, kterou soustavně propagoval. Věnoval soustavnou pozornost české hudbě a natočil řadu nahrávek s klavírními skladbami Smetany, Dvořáka, Janáčka a Josefa Suka. Vysloužil si i obdiv slavného Glenna Goulda, který jej dokonce požádal o natočení CD (klavírní dílo brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda) v Gouldově produkci. Ant. Kubálek byl jediným umělcem, kterého světoznámý Kanaďan takto poctil. Proslul také jako interpret soudobé hudby, jak české, tak kanadské (více než 70 premiér).

V roce 1974 podnikl koncertní turné po Evropě. Československo navštívil po 23 letech, poprve v roce 1991, kdy zahájil cyklus klavírních recitálů koncertem ve Smetanově síni v pražském Rudolfinu, kde tez vystoupil i v roce 1996. Za mimořádný výkon při sólovém recitálu na prestižním hudebním festivalu Pražské jaro 2002 a dlouhodobou propagaci české hudby v zahraničí byl odměněn výroční cenou České hudební rady. V roce 2002 také obdržel Unesco Award. Nikdy však nezapomněl ani na svou vlast, a v roce 2003 založil Mezinárodní klavírní kurzy Antonína Kubálka ve Zlatých horách v České republice.

Torontský Filharmonický Orchestr věnoval památce Antonína Kubálka koncert Mozart's Birthday Anniversary 25.ledna 2011.

I Montreal bude ještě dlouho a s láskou vzpomínat na jeho jedinečná vystoupení.

Z internetových zdrojů připravil
Láďa Křivánek
Foto Věra Kohoutová
22. 1. 2011

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012