Velikonoční festival Praha 2011

JARO 2011 Kultura česky
obálka čísla

Velikonoční festival Praha se koná již třetím rokem, jeho pořadatelem je Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Program festivalu je opět zčásti zaměřen na tvorbu duchovní a celkově v nabídce koncertů naleznete výběr skladeb od středověku až po současnost.

Festival zahájí 19. dubna výjimečný koncert ženského vokálního souboru Tiburtina ensemble. Program s názvem "Ad monumentum venimus..!" vychází ze středověké liturgické hry Visitatio Sepulchri - Navštívení Kristova hrobu, která byla v ženském benediktinském klášteře sv. Jiří na Pražském hradě jedním z nejdůležitějších prvků liturgie ranních hodinek svátku Vzkříšení a benediktinky ji ve svých rukopisech tradovaly již od 12. století.

Zajímavý projekt "jazzové duchovní tvorby" představí 21. dubna skladatel a jazzový muzikant Petr Kořínek. Jeho hudební suita s názvem Porta coeli nese podtitul Hudební obrazy z dějin české a slovenské církve. Vystoupí Pražské jazzové kvinteto a průvodního slova a čtení liturgického textu se ujme Alfred Strejček.

Janovy pašije Johanna Sebastiana Bacha netřeba nijak představovat, jejich uvedení je vždy velkou událostí. Na festivalu zazní 26. dubna v podání renomovaného souboru se zaměřením na barokní repertoár Musica Florea se svým uměleckým vedoucím a zároveň dirigentem Markem Štrynclem. Orchestrální koncert 27. a 28. dubna, kdy vystoupí FOK se svým šéfdirigentem Jiřím Koutem a s mladým skvělým pianistou Nikolajem Tokarevem, má v programu Druhý klavírní koncert P. I. Čajkovského, zazní i skladby J. Brahmse a A. Dvořáka.

Hráč na violu da gamba Petr Wagner vystoupí 28. dubna se svým souborem Ensemble Tourbillon v programu s názvem Les peres et les fils. Zazní skladby francouzských skladatelů gambové školy (Marin a Roland Marrais, Antoine a Jean-Baptiste Forqueray). Lodstwere Festival zakončí 30. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina recitál legendárního pianisty Paula Badury-Skody, který koncertoval snad již ve všech světových síních. Přednese skladby W. A. Mozarta, F. Schuberta, L. van Beethovena a F. Martina.

KR

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012