Vltava on-line

JARO 2011 Kultura česky
obálka čísla

Chcete se zdokonalit v češtině, potěšit se jejím poslechem, vyladit si koncert kvalitní hudby různých žánrů nebo se dovědět o dění v české kultuře? Od podzimu loňského roku je to snazší než kdykoliv předtím.

Stanice kultivovaného mluveného slova, pestré nabídky hudby i kulturního zpravodajství a publicistiky Český rozhlas 3 - Vltava má novou velmi zdařilou webovou stránku. Její název vltava.rozhlas.cz stačí zadat do internetového prohlížeče vašeho počítače. Po otevření stránky uvidíte vpravo pod výraznou hlavičkou Živé vysílání přehled pořadů příslušné části daného dne a malý grafický symbol reproduktoru. Když na něj kliknete, uslyšíte stejné vysílání, jaké se mnoha tisícům lidí právě line z rozhlasových přijímačů. Pod odkazem Program najdete sloupce s titulky pořadů zařazených do programu v probíhajícím, uplynulém či příštím týdnu. Po kliknutí na název, jež vás zaujal, získáte většinou další textové a obrazové informace. Při procházení programem je možné některé starší pořady si zde znovu přehrát ze Záznamu; jinde zase z Audioarchivu. Na stránce je pak další pestrá nabídka, mj. opět četné texty s obrázky, ve zvuku lze spustit mnohou Mozaiku kulturního zpravodajství i publicistiky vysílanou živě od pondělka do pátku, vždy dvě hodiny ráno a jednu hodinu odpoledne.

Značnému zájmu se těší Hry a literatura ve streamu nabízející k poslechu rozhlasové hry i četbu z různých literárních děl, a to kdykoli v průběhu jednoho týdne po jejich odvysílání. Na to, co se chystá, upozorňují redakční texty doplněné četnými fotografiemi, rozhovory a též zvukovými ukázkami z pořadů. Další nabídku vltavské stránky už určitě objevíte sami.

Češi ze všeho nejčastěji vyhledávají Čtenářský deník určený žákům a studentům. Umožňuje poslech ukázek z děl zařazených do doporučené školní četby. Největší oblibě se těší Haškovy Osudy dobrého vojáka Švejka, Nerudovy Malostranské povídky, Babička Boženy Němcové, Jiráskovy Staré pověsti české, Máchův Máj a všechna díla Karla Čapka. Z novější literatury je to Konec nylonového věku od Josefa Škvoreckého. Nahrávky jsou ve formátu MP3 a zkušenější uživatel si je dokáže stáhnout na vlastní zvukový nosič, stejně jako jiné z nabízených pořadů, a to nejen Vltavy, ale i dalších stanic Českého rozhlasu; ty jsou umístěny pod názvem iRADIO. Poslechem zvolené nahrávky si možná přivodíte dobrou náladu, rozšíříte si obzory nebo začnete zlepšovat svou češtinu.

A co je k takovému poslechu zapotřebí? Snad ani není třeba připomínat, že podmínkou je počítač s dostatečně rychlým připojením k internetu a s reproduktory. Když je váš počítač nemá zabudované, stačí prý dokoupit a připojit sluchátka nebo reprobedničky. Nezbytný je též přehrávač Windows Media Player, který se nabízí volně ke stažení na internetu a najdete ho např. pomocí vyhledávače Google. Instalace nebo aktualizace tohoto programu údajně není nijak složitá, takže by ji měl zvládnout i méně zkušený uživatel. - Přiznám se, že když jsem se o těchto technických požadavcích dověděla, poněkud mě to vyděsilo: rychlost připojení neznám, sluchátka ani reprobedničky nemám a programy stahovat neumím. A tak jsem zapnula svůj notebook vybavený prohlížečem Internet Explorer, zadala adresu a rovnou to s poslechem Vltavy zkusila. Hudba u mne zní hrozně, mluvené slovo docela dobře. Nedejte se tedy odradit. A kdybyste nějaké problémy měli, na e-mailové adrese tomas.vodnansky@rozhlas. cz prý vám s nimi vltavský webeditor rád poradí. Doufáme, že se s námi o své dojmy z poslechu Vltavy na internetu podělíte.

Jarmila Lakosilová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012