Ohlas na „masaryčky“

Článek Miroslava Sígla ze 17. 11. 2010 vyvolal zájem u několika jeho přátel, a zejména obdržel také bližší a konkrétnější údaje o historickém vzniku čepic „masaryček“ přímo od jejich výrobce. Ten mj. píše:
Váš článek v Tip senior je dobrý a čtivý. Zmiňujete se, že masaryčky jsou jaksi podobné ruským vojenským čapkám, z kterých snad vznikly. Naši hoši tam tenkrát upravovali jakékoliv vojenské čepice pro svoji potřebu, nejvíce rakouskouherské a ruské, také německé a polské, protože jiné kolem nebyly. Často si je (pře)šili sami, podle vlastního návrhu. Rovněž tak uniformy. Zmiňovat se pouze o ruských vzorech je neúplné; asi postačí, když budeme říkat, že masaryčky (bez spekulování o původu) nosili naši legionáři na východní frontě, což obsahuje nejen Rusko, ale i Ukrajinu a všechny země a nezávislé republiky až do Vladivostoku. Jinak totiž zmiňováním pouze ruského vzoru budíte dojem, že jsme byli „kamarádi“ s carským, Leninovým, Kolčakovovým, Trockého Ruskem. Možná chvílemi, z nezbytnosti, abychom se nenechali vtáhnout do jejich vzájemných bojů. Budovali jsme přece novou armádu pro novou republiku a byli tam kvůli sobě.
Časopis Český dialog financuje celou akci ze svých omezených zdrojů, je autorem a zadavatelem masaryček, nikoliv výrobcem.
-ZR-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad