Jana Volfová - Českých dějin hrátky ošidné

LEDA, 336 s., 249 Kč, ISBN 978-80-7335-157-1, www.leda.cz
Historie hrou - tak by se asi nejstručněji dala charakterizovat tato kniha vážných i méně vážných příběhů z českých dějin. Při její četbě si uvědomíme, že dobové kulisy se mění, vědecký a technický pokrok postupuje stále rychleji, ale víceméně beze změny zůstávají lidské ctnosti a nectnosti, láska a nenávist, touha po moci a bohatství, věčný boj dobra se zlem...
Autorka třiašedesáti poutavých vyprávění - portrétů osobností, krátkých příběhů o důležitých nebo něčím pozoruhodných událostech z českých dějin - je historička, vyniká znalostí faktů, umí je ale podat čtivě, často s nadsázkou, vtipem, s osobním zaujetím, umí hledat a nacházet souvislosti.
Čtenáře nejen pobaví, ale přivede ho i k zamyšlení nad lidskými osudy v měnících se kulisách dějin, od bájné minulosti až k realitě 20. století. Čtvrté vydání své knihy Volfová obohatila o devět příběhů, z nichž se mj. dovídáme, proč nevznikla velká říše západních Slovanů, kdo byl prvním bigamistou na českém trůně, jaký vlastně byl první profesor češtiny, buditel F. M. Pelc; zaujmou ale třeba i medailony věnované Bedřichu Smetanovi a Jiřímu Šlitrovi. Výtvarnice Ludmila Lojdová dodala do knihy další originální ilustrace. I ti, kdo už knihu znají z dřívějších vydání, se tedy mají na co těšit.
Knihu naší milé autorky si můžete vyžádat k zaslání i z naší redakce (a i jiné knihy) a to dokonce se slevou. Informace na e-mailu: cesky-dialog@seznam.cz
(lak)Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad