Jiří Padevět - Cesty s Karlem Hynkem Máchou

11-12 2010 Ostatní česky
obálka čísla

Academia, 372 s., 350 Kč,
ISBN 978-80-200-1849-6,
www.academiabooks.com

Z mnoha publikací, které v Česku vyšly k letošnímu 200. výročí narození slavného básníka a spisovatele, mne nejvíce zaujal Padevětův turistický průvodce. Autor si Máchu (1810- 1836) oblíbil už v mládí, a to pro dílo obecně méně známé - jeho Poutě krkonošské. Imponoval mu ale také jako poutník konající dlouhé pěší cesty českou krajinou s jejími hrady, zříceninami, romantickými skalními útvary, vrcholy, výhledy, hlubokými údolími a hladinami rozmanitých vod.

Padevět se po léta vydával v Máchových stopách. Ty našel v jeho soupisu Hrady spatřené a v dalších zdrojích. Jezdil, ale co nejvíce chodil, fotografoval, zapisoval, studoval desítky knih, slovníků, encyklopedií... Vznikla tak kniha, která, jak říká autor: Je pozváním na místa, kde Mácha byl, pozváním do světa, jehož stíny v těchto místech možná spatříte, ale který definitivně zmizel. U každé ze 128 lokalit se dočteme něco z její historie, u některých najdeme i citát z dobového tisku, výroky pamětníků či odpovídající ukázku z Máchova díla, alespoň jednu barevnou fotografii, souřadnice GPS aj. praktické informace včetně odkazu na číslo mapy z Edice Klubu českých turistů.

Prvních šestnáct míst patří Praze - Máchovu rodišti, místům dětství, školní docházky, mládí, prvních lásek a studií. U budovy někdejší Piaristické školy a gymnázia se dočteme, že nejhorší známku míval z náboženství, nejlepší z matematiky; Stavovské divadlo zase pamatuje Máchu jako ochotnického herce a v Klementinu koncem roku 1831 přednesl tento jinoch pěkného štíhlého vzrůstu s vlasy havraními svoji báseň Svatý Ivan...

Padevětova kniha poslouží nejen turistům, ale určitě dá hodně též čtenářům, kteří touží po hlubším poznání nevšedních míst a na cestování si už netroufají.

Jarmila Lakosilová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012