Premiéra nového dokumentu - České kořeny ve Švýcarsku

28. února 2011 – 17.00 - Městská knihovna v Praze, malý sál, Mariánské nám., Praha 1
Dokument v rámci cyklu České kořeny (o životě českých komunit ve světě) vznikl ve spolupráci Mezinárodního českého klubu (Praha) a Kam Studia (Kyjov).
Všímá si života českých krajanů ve Švýcarsku, kam po roce 1968 odešlo na 15 000 Čechoslováků. Film je zároveň i cestopisnou zkratkou této země pod Alpami. Jak zde žijící Češi zpětně hodnotí svoje tehdejší rozhodnutí k emigraci, jaký ve Švýcarsku prožili život a jak se chopili možností, které jim nabídla švýcarská demokracie?
Dokument zaznamenává pestré aktivity a zajímavé osobní výpovědi osmi českých rodin či jednotlivců, ale navštíví i legendární skautský tábor v alpském údolí Rýna. Natáčelo se také v Zurychu, Basileji, Luzernu i v obcích poblíž těchto měst, kde všude české rodiny žijí. Film působivě doprovází mj. hudba českého skladatele Bohuslava Martinů, který ve Švýcarsku v nedobrovolném exilu strávil posledních několik plodných let svého života a premiéru zde měla řada jeho stěžejních děl. Více informací na www.ceskekoreny.cz
Konání premiéry přislíbilo podpořit Velvyslanectví Švýcarské konfederace v České republice.
České kořeny – nové informace
Předpremiéra s promítnutím části nového díly Českých kořenů ve Švýcarsku se uskuteční ve dnech 13.-15. ledna v Brně na Švýcarských dnech, organizovaných Švýcarskou hospodářskou kmorou HST za účasti politiků i zástupců členských firem
II., tzv. moravská premiéra švýcarského dílu je plánována na konec března v Kyjově. I zde jsou vítáni hosté ze Švýcarska.
Duben/květen/červen – v součinnosti s českými spolky ve Švýcarsku plánujeme "švýcarskou" premiéru (pravděpodobně Basilej).
Další projekce I. dílu, Českých kořenů ve Švédsku
30.-31. ledna na festivalu dokumentárních filmů Antropofest v Praze
Jaro 2011 ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů
Probíhají jednání s Českou televizí o uvedení filmu.
Třetí díl Českých kořenů plánujeme natáčet v Rakousku. Rádi bychom se rozjeli i dál, do původně uvažované Izraele či dokonce Kanady, kam jsme zváni, zatím to však přesahuje naše finanční možnosti a situace se sponzory tomu nepřeje. Doufáme však, že i to se později podaří. Držte nám palce a budeme rádi, dáte-li nám tip na vhodného sponzora dalších dílů či pomůžeteli nám s ním jednat.
Kontakt:Martina Fialková
m.fialkova@centrum.cz
tel.: +420 603 930 074
Zveme čtenáře na pražskou premiéru
České kořeny ve Švýcarsku
28. února 2011 – 17.00 (pondělí) Městská knihovna v Praze Mariánské náměstí, Praha 1
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad