Tatranec - ve Švýcarsku - a Švýcar v Tatrách

11-12 2010 Ostatní česky
obálka čísla

Non, je ne regrette rien - Edith Piaf - V živote som nič neol'utoval - Alexander "Šaňo" Luczy aneb Tatranec ve Švýcarsku a Švýcar v Tatrách

Zajímají – li vás pocity jednoho i druhého, najdete odpověď v tenké knížce s jednoduchým názvem Spomienky na Tatry a exil, kterou napsal Tatranec a Švýcar Alexander Luczy, žijící ve švýcarském městě Biel - Bienne. Na 150 stránkách popisuje otevřeně, vtipně, vnímavě a sebekriticky s černým humorem celý svůj život. Sám autor nazývá to, co bylo vytisknuto Spomienky Popradčana na mladosť v Tatrách a na exil, alebo "Šaňkove pohádky".

Alexander "Šaňo" Luczy se narodil v srpnu 1939 v Levoči. Poprad, Smokovec, svahy Tater zakryté sněhem anebo rozpálené letním sluníčkem se staly jeho "rejdištěm". Zde nakonec našel i zaměstnání jako stavař – stavební inženýr, stal se členem horské služby a nakonec také horským vůdcem. Ve své prvotině popisuje desítky zábavných situací při lezení po tatranské žule, při lyžování po svazích vedoucích ze zdejších hřebenů, při debatách v místních chatách, restauracích a putykách. Realisticky poznamenává nad některými ze svých bývalých kamaradů - .."ano, tým slušal oblek v truhle skôr ako mne..". Za jeho život mu sebraly hory pár kamarádů, spolulezců a přátel včetně jeho otce. Sám vypočítává, že měl zlomenou lebku, klíční, stehenní a předkolenní kost, přetrženou Achillovku a zasypaly ho tři laviny.

A přesto i dnes, v "mírně" pokročilém věku penzisty, se při každé příležitosti vydává do hor, do skal švýcarských, slovenských anebo prostě někam do hor ve světě. Tvrdí totiž nadále, že: "Život ide ďalej a je napriek všetkému krásný".

Po kolizi se slovenskými tajnými, kteří se ho snažili zverbovat ku spolupráci, se v roce 1969 rozhodnul k emigraci do Švýcarska. Otevřeně popisuje své počáteční problémy, rozdíly ve zvyklostech, v mentalitě. Jako skvělý vypráveč vzpomíná nejenom na společná dobrodružství se svými spolulezci v horách, ale popisuje s nadhledem a vtipem zážitky z práce, ze všedního rodinného života.

Tatranský horolezec, extrémní lyžař, horský vůdce (slovenský 1968, švýcarský 1996) Alexander "Šaňo" Luczy, žijící více než 40 let ve Švýcarsku, se pravidelně každý rok alespoň jednou vrací na Slovensko za svou 96letou mámou.

Už před rokem 1969 psal do časopisů Krásy Slovenska a Vysoké Tatry. Tam mu také už tou dobou vycházela spousta jeho fotografií. Je totiž fotograf, velice skromný - tvrdí že není známý, ale podívejte se na šňůru prvních cen ve velice známých fotosoutěžích: Na jeho krásne klasické fotografie i na jeho vtipné fotomontáže se můžete podivat na http://www.alexluczy.ch/pages/whiterings_index.html.

Také na titulní stránce jeho prvotiny je krásná fotografie – je to jeho žena Monique na hřebenu Furkahornu. V prvním vydání, knížka vyšla v bratislavském AV Studiu, je to, bohužel, fotografie jediná. Šaňova skromnost je obrovská a tak ho k dalšímu, druhému vydání, doplněnému nejen o další příhody a veselé vyprávěndy ale, doufejme, i o spoustu pěkných, po každé stránce kvalitních fotografií, koláží a montáží, budou muset jeho přátelé a kamárádi nějak v budoucnosti « dokopat ».

Případní zájemci o první vydání této knížečky se dnes mohou obrátit buď na autora Alexandra Luczyho alexandre.luczy@bluewin.ch anebo na Sportovni obchod Galfy ve Hornem Smokovci smokovecshop@galfy.sk cena kolem 5 euro a poštovné. Doporučuji jako subtilní vtipnou zábavu a končím autorovými slovy:

Život nie je nekonečný. Svoje spomienky som nenapísal, aby som hovoril o svojich úspechoch, ale aby som zanechal svedectvo o svojej životnej púti. Urobil som to pre mojích príbuzných a priateľov, ktorí majú o moje "pohádky" záujem. A hlavne aj preto, že rád rozprávám a píšem...

...Teším sa sa naďalej na každý nový deň v horách, ale aj na rovine, pretože: Dnes je prvý deň zvyšku mojho života.

Text: Michael Beranek
Foto: Alexander "Šaňo" Luczy
Psáno pro Český dialog jaro 2010

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012