Český hudebník a vychovatel - ve Venezuele Emil Friedman

11-12 2010 Ostatní česky
obálka čísla

Narodil se v Praze v roce 1908. Jako houslista absolvoval v roce 1933 pražskou konzervatoř, poté získal doktorát klasické filologie, latiny a řečtiny na anglické univerzitě v Cambridge a v roce 1936 ukončil studium práv na Karlově univerzitě v Praze. Jako mladý koncertní mistr uskutečnil turné po Evropě, Asii a Oceánii. V roce 1938 před hrozícím vpádem Hitlerovy armády opustil vlast a usadil se v Londýně. Na začátku druhé světové války odcestoval do Ameriky, po jejím skončení v roce 1945 přijal nabídku, aby ve venezuelském přístavním městě Maracaibo zřídil hudební akademii.

V jejím čele setrval tři roky a pak se přestěhoval do Caracasu, kde založil Kindergarten Musical Emil Friedman (název se později změnil na Colegio Emil Friedman), jejímž cílem bylo umožnit duševní a intelektuální vývoj dítěte prostřednictvím studia různých věd, umělecké výchovy, ale i sportu a tělovýchovy.

Během let profesor Emil Friedman utvořil instituci, jejíž absolventi jsou uznáváni ve Venezuele i na náročných vysokých školách a konzervarořích v cizině. Posluchárnami jeho školy prošel velký počet hudebníků, kteří působí ve venezuelských orchestrech, ale vynikli jako sólisté i na mezinárodní hudební scéně.

Za svou pedagogickou činnost získal profesor Emil Friedman mnoho veřejných i privátních uznání, mimo jiné Premio National de Musica de Venezuela v roce 1993 (ekvivalent titulu Národní umělec).

V září 1997 poctila vláda České republiky profesora Emila Friedmana vyznamenáním GRATIAS AGIT za rozšiřování české kultury ve světě. Beze vší pochyby byl prof. Friedman (zemřel v roce 2002) jednou z nejvýznamnějších osobností česko-venezuelských vztahů.

Naši krajané mu nechali postavit v areálu školy velkolepé sousoší. Autorem je Milan Kříž.

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012