Představujeme pěvecký - sbor Camera Chabra

11-12 2010 Kultura česky
obálka čísla

Pěvecký sbor Camera Chabra bude mít v roce 2011 hned dva důvody k oslavě. Sbor bude slavit 5. výročí své existence a její dirigent, profesor Lubomír Mátl, oslaví 70. narozeniny.

Pěvecký sbor založilo v roce 2006 pár nadšenců z Prahy 8 - Dolních Chaber a protože zakladatelé byli chaberskými patrioty, vznikl i název Camera Chabra. Velkým přínosem pro činnost sboru byla osobnost dirigenta, profesora pražské AMU a brněnské JAMU, Lubomíra Mátla. Tento významný český sbormistr spolupracoval s významnými českými i světovými dirigenty (V. Neumann, L. Pešek, J. Bělohlávek, W. Sawalish, S. Baudo, R. Mutti, C. Abbado, L. Bernstein aj.) a s mnoha předními orchestry, sbory a sólisty - v České republice např. Janáčkova filharmonie Ostrava, Virtuosi Pragenses Orchestra, Státní filharmonie Brno, Czech Virtuosi, Janáčkův komorní orchestr Ostrava, Slovenská filharmonie a další. V současné době je hlavním sbormistrem operních festivalů v Pesaru (Itálie) a Wexfordu (Irsko). Za krátký čas udělal z hrstky zapálených amatérů hudební těleso, které pravidelně koncertuje s repertoárem duchovní hudby nejen v Praze, ale i v jiných městech České republiky a v době letních prázdnin vyjíždí pravidelně za krajany do zahraničí s projektem pod názvem Český dialog. Co je to ten Český dialog? S repertoárem českých národních písní jezdí sbor ke krajanským komunitám, aby si navzájem vyměnili znalosti českých národních písní. Zatímco český pěvecký sbor nacvičí s krajany vlastní repertoár, krajané zase na oplátku naučí pražské sboristy písním, které přenášejí z generace na generaci a jsou už tak staré, že jsou v Čechách prakticky neznámé. Každý takový pobyt končí vždy společným koncertem.

Soubor Camera Chabra se však účastní také festivalů, podniká zahraniční koncertní turné a za krátkou dobu své existence již navštívil s písněmi krajany na Ukrajině, v Maďarsku, Chorvatsku, Srbsku, Rumunsku, Bosně a v Norsku.

Letošní adventní čas stráví sbor koncerty v pražských kostelích, mezi jeho repertoár patří i Vánoční mše J. J. Ryby, kterou zpívá pravidelně na Štědrý večer v pražském kostele sv. Jana Křtitele, Kyptova Mše vánoční, skladby Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka a dalších skladatelů české i světové hudby.

Pro rok 2011 má soubor velké přání - chtěl by se podívat se svým repertoárem za krajany do zámoří. Pokud by měl některý krajanský spolek zájem o koncertování v období léta, byl by to pěkný dárek k sborovému výročí i k narozeninám vzácného člověka, pana profesora Mátla. Členů sboru spolu s panem dirigentem vyjíždí na cesty cca 18 a jedinou podmínkou je pouze zajistit místo k vystupování a skromné ubytování. Ostatní náklady si členové pěveckého sboru hradí sami. Pokud by měl některý z krajanských spolků zájem, může se ozvat jeho vedoucí, paní Věře Doušové, na adresu veradous. praha@post.cz. O aktivitách pěveckého sboru je možné se dočíst i na www.sevenrays.cz.

Soubor může s sebou přivézt také dokumentární filmy o českých krajanech v zahraničí, které vysílala česká televize a výstavu fotografií ze čtyř ročníků mezinárodního krajanského festivalu.

Věra Doušová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012