Představujeme pěvecký - sbor Camera Chabra

Pěvecký sbor Camera Chabra bude mít v roce 2011 hned dva důvody k oslavě. Sbor bude slavit 5. výročí své existence a její dirigent, profesor Lubomír Mátl, oslaví 70. narozeniny.
Pěvecký sbor založilo v roce 2006 pár nadšenců z Prahy 8 - Dolních Chaber a protože zakladatelé byli chaberskými patrioty, vznikl i název Camera Chabra. Velkým přínosem pro činnost sboru byla osobnost dirigenta, profesora pražské AMU a brněnské JAMU, Lubomíra Mátla. Tento významný český sbormistr spolupracoval s významnými českými i světovými dirigenty (V. Neumann, L. Pešek, J. Bělohlávek, W. Sawalish, S. Baudo, R. Mutti, C. Abbado, L. Bernstein aj.) a s mnoha předními orchestry, sbory a sólisty - v České republice např. Janáčkova filharmonie Ostrava, Virtuosi Pragenses Orchestra, Státní filharmonie Brno, Czech Virtuosi, Janáčkův komorní orchestr Ostrava, Slovenská filharmonie a další. V současné době je hlavním sbormistrem operních festivalů v Pesaru (Itálie) a Wexfordu (Irsko). Za krátký čas udělal z hrstky zapálených amatérů hudební těleso, které pravidelně koncertuje s repertoárem duchovní hudby nejen v Praze, ale i v jiných městech České republiky a v době letních prázdnin vyjíždí pravidelně za krajany do zahraničí s projektem pod názvem Český dialog. Co je to ten Český dialog? S repertoárem českých národních písní jezdí sbor ke krajanským komunitám, aby si navzájem vyměnili znalosti českých národních písní. Zatímco český pěvecký sbor nacvičí s krajany vlastní repertoár, krajané zase na oplátku naučí pražské sboristy písním, které přenášejí z generace na generaci a jsou už tak staré, že jsou v Čechách prakticky neznámé. Každý takový pobyt končí vždy společným koncertem.
Soubor Camera Chabra se však účastní také festivalů, podniká zahraniční koncertní turné a za krátkou dobu své existence již navštívil s písněmi krajany na Ukrajině, v Maďarsku, Chorvatsku, Srbsku, Rumunsku, Bosně a v Norsku.
Letošní adventní čas stráví sbor koncerty v pražských kostelích, mezi jeho repertoár patří i Vánoční mše J. J. Ryby, kterou zpívá pravidelně na Štědrý večer v pražském kostele sv. Jana Křtitele, Kyptova Mše vánoční, skladby Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka a dalších skladatelů české i světové hudby.
Pro rok 2011 má soubor velké přání - chtěl by se podívat se svým repertoárem za krajany do zámoří. Pokud by měl některý krajanský spolek zájem o koncertování v období léta, byl by to pěkný dárek k sborovému výročí i k narozeninám vzácného člověka, pana profesora Mátla. Členů sboru spolu s panem dirigentem vyjíždí na cesty cca 18 a jedinou podmínkou je pouze zajistit místo k vystupování a skromné ubytování. Ostatní náklady si členové pěveckého sboru hradí sami. Pokud by měl některý z krajanských spolků zájem, může se ozvat jeho vedoucí, paní Věře Doušové, na adresu veradous. praha@post.cz. O aktivitách pěveckého sboru je možné se dočíst i na www.sevenrays.cz.
Soubor může s sebou přivézt také dokumentární filmy o českých krajanech v zahraničí, které vysílala česká televize a výstavu fotografií ze čtyř ročníků mezinárodního krajanského festivalu.
Věra DoušováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad