J. A. Komensky Museum of Pedagogy

This museum is one of the oldest Czech museums. It was founded in 1892 by Czech educators to preserve and document the history of Czech educational endeavors.
Today it is a noteworthy educational research center. It is located in two buildings, namely in the houses called U zlateho slunce and U zlateho sifu.
The present exhibition entitled "Legacy of J.A. Komensky" deals with the Czech cultural contributions to European culture in the arts and sciences. It starts with the early Christian era, continues through the time of founding of Charles University, the golden age of Humanism, the Baroque, the 18th and 19th centuries and deals with the history of Czech education up to the present times. It contains numerous texts, photographs, pictures, maps. etc. The most valuable items are the writings of Komensky( who is also known as J. A .COMENIUS in many other countries). Exhibited here are: The Eight Language Dictionary of 1585, Orbis Pictus, Janua Linguorum Reserata, and Vestibulum.
The exhibition also includes portraits of the de Greer Family members who were Komensky’s patrons and benefactors for many years in his exile in Holland. There are paintings of Louys de Greer III (1555-1602), of Louyse IV (1587-1652), of Lousans de Greer(1614-1666) whom Komensky called the” strongest bond of the de Greer family.
In 1997 Wally de Greer van Juthaans- Bom donated the whole portrait collection to the museum in Naarden. A catalog about the Family de Greer by V. Habrlant is also available.
Olga SzymanskaAbstract by Marie Dolanska
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad