Česká škola v Čechohradě stoletá

Jediná, dnes už historická, budova české školy z roku 1910 (České centrum) v Čechohradě na Ukrajině oslavila v září 100. výročí svého založení. Československý ústav zahraniční zaslal jako dar učebnice a další pomůcky.
Pozvání na oslavy do původní české vesničky, založené v roce 1869 přistěhovalci z Čech, přijali a za dětmi a krajany přijeli Antonín Murgaš, generální konzul ČR v Doněcku s manželkou, Jan Kuchař, pracovník konzulárního úseku GK a Věra Němcová, vedoucí sekretrariátu GK.
Generální konzul popřál Českému centru, aby mělo stále hodně šikovných, bystrých a ochotných žáků, pochválil děti za propagaci práce školy a vzornou reprezentaci spolku Čechohrad v Melitopolské oblasti akcemi pro rodiče, krajany a širokou veřejnost a jménem předsedy Československého ústavu zahraničního Jaromíra Šlápoty jim předal dar ČSÚZ – učebnice, knihy, slovníky, leporela, dětská říkadla a pohádky, pohádky s puzzle, omalovánky, hry pro nejmenší, dětský elektronický klavír, psací potřeby, reklamní dárky apod. Nejnovější sadu čítanek pro dětské čtenáře poslala také paní Novotná ze Státního pedagogického nakladatelství Praha a dětské ilustrované slovníky z nakladatelství Fraus pan Lukavský, úřadující místopředseda Společnosti přátel národů východu.
Budova staré české školy se za posledních dvacet let změnila k nepoznání. Díky vydatné finanční pomoci MZV ČR prošla od základů velkými stavebními úpravami a každoročně přicházejí další peníze z Čech na drobné či větší opravy. Poslední velkou investicí byla letos v červenci výměna oken.
Bývalí žáci přišli zavzpomínat
Během Týdne otevřených dveří přišla řada lidí, kteří už v Čechohradu nebydlí, ale do školy chodili a rádi si připomněli svá školní léta. V muzeu centra se seznamovali s historií školy, k vidění byla vysvědčení krajanů, fotografie, dokumenty. Velkou pozornost vzbudil seznam pedagogů za celou dobu její existence. Na besedu pamětníků přišli starší krajané. Mnozí z nich vzpomínali na staré lavice, své místo ve třídě a obdivovali současný moderní nábytek a množství pomůcek ve třídě. Na slavnostním shromáždění, které natáčela Záporožská televize, vystoupil tradičně dětský pěvecko- recitační soubor Skřivánek s písničkami o Čechohradu a českými básničkami a velký úspěch sklidil dramatický soubor nejmenších dětí Čechohrádek s pohádkami o Červené Karkulce a Popelce.
Nejstarší krajankou, která zavítala do Českého centra, byla rodačka zČechohradu, osmaosmdesátiletá Jarmila Přibylová, žijící v nedalekém Melitopolu. „Již za tři roky od příchodu, v roce 1872, postavili přesídlenci v samém středu obce první českou školu. Stála na místě dnešní budovy Českého centra a vyučovalo se jen čtení, psaní bez pravopisu a počty. Děti chodily do školy od pozdního podzimu do počátku jarních dnů, prakticky jen v zimním období, a vyučoval, kdo uměl“, vzpomínala paní Přibylová. „V té době měla škola kolem 50ti dětí. V roce 1907 byla ale škola z hygienických důvodů zakázána. Děti se další tři roky učily v místnosti obecního úřadu. Mezitím byla na stejném místě postavena nová školní budova. Češi za ni zaplatili 12 000 rublů a poprvé v ní děti zasedly do lavic na podzim 1910. Ve dvacátých letech 20. st. si ještě čechohradští postavili knihovnu, ve které nashromáždili přes 300 českých knih a navštěvovalo ji kolem stovky čtenářů.“
Čas jako by se zastavil. Krajanům se vybavovaly vzpomínky, léta učení i to, jak neposlouchali učitele. Největší hloučky postávaly před starými fotografiemi, které dnes jsou velkou vzácností. Krajané byli pyšní na to, co je česká škola naučila. Všude se živě diskutovalo a vzpomínalo. A k tomu vyhrávala česká dechovka a někteří z dříve narozených si i zatancovali. Děti rozdávaly upomínkové předměty, které vyrobily na sobotních workshopech. Ve třídě i na chodbě byly rozmístěny výrobky současných žáků Českého centra.
Pro děti bylo v týdnu připraveno zábavné odpoledne s loutkovou rodinkou Spejbla a Hurvníka (Divadlo S+H oslavilo letos 80 let), dětská pouť, sportovní odpoledne, vycházka kolem Čechohradu s hledáním „pokladu“, barevná zábava s malováním na chodníku, vystoupení čechohradského dětského folklórního kroužku Vonička a celá řada dalších aktivit.
Oslavy se zkrátka vydařily. Za uplynulých 20 let existence České kulturní osvětové společnosti Čechohrad a 11 let výuky českého jazyka se České centrum stalo neoddělitelnou součástí života obce. V Čechohradu dnes vyučují českému jazyku učitelé vyslaní z České republiky. Někteří z jejich žáků pak pokračují ve studiích na českých vysokých školách, kurzech českého jazyka nebo si v ČR hledají práci. Pro českého učitele je potěšitelné, že bývalí žáci školu často navštěvují a vzpomínají na ni rádi. Jejich návštěvy, vyprávění a vzpomínky jsou důkazem, že práce nebyla a není marná.
A na závěr pozvánka pro všechny zájemce z celého světa. Budete-li chtít navázat s čechohradskými dětmi a krajany kontakt, napište. Budete-li chtít přijet, přijeďte. Jste srdečně zváni a budete vítáni. Dveře našeho Českého centra v Čechohradě jsou Vám vždy otevřené.
Eva Řezníčkováučitelka českého jazyka
v Čechohradě na Ukrajině
Československý ústav zahraniční
Karmelitská 25, 118 31, Praha 1
E-mail: krajane@csuzkrajane.cz
Web: www.csuzkrajane.cz
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad