Stalo se v září

1. září
Tentokrát nebyl hrozbou nástup dětí do školy, ale naopak výhledy seniorů. Ministr zdravotnictví L. Heger (TOP 09) prohlásil, že čím dál méně rodin se stará o své babičky a dědečky. Měli bychom si tedy platit připojištění na dlouhodobou ošetřovatelskou péči.
2. září
Novým českým ombudsmanem se stane bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský. Dohodli se na tom lídři koaličních stran.
3. září
Do poradního týmu ministra dopravy Víta Bárty byl povolán předseda ekologických aktivistů ze sdružení Děti země Miroslav Patrik. Sdružení mj. už patnáct let blokuje dostavbu dálnice D8 přes České středohoří.
4. září
Kdyby teorie byla praxí, každý Čech by měl měsíční příjem 23 513 korun. Nejvíc „berou“ lidé z Prahy – 29 142 korun a nejméně lidé z Karlovarského kraje – 19 906 korun.
6. září
V Protivíně na Písecku řádí gang dětí a mladistvých. Vykrádají kanceláře, byty i auta a jsou vzhledem k věku nepostižitelní. Obyvatelé města organizují domobranu a jeden z okradených zloději napráskal.
7. září
Soudní spory mezi Helenou Vondráčkovou a Martou Kubišovou ohledně neuskutečněného turné (spolu s Václavem Neckářem) vyvolaly odezvu mezi českými osobnostmi. V dopise vyzvaly Vondráčkovou, aby přestala povyšovat peníze nad přátelství i obyčejnou lidskou slušnost. Dopis podepsal mj. Václav Havel, premiér Jan Fischer i Věra Čáslavská.
8. září
Sedm let ve vězení dostal občanský demokrat a starosta Brna-Žabovřezk na braní úplatků a zneužití svých pravomocí.
10. září
Podivného koníčka si vybral muž, který si oblíbil zachraňování před sebevraždou. V pondělí vylezl na střechu nádraží v Hradci Králové, v úterý dvakrát vyšplhal na stožár osvětlení, ve středu vylezl na stožár na nádraží v Chlumci. Až čtvrteční exhibice na stožáru na Hlavním nádraží v Praze měla pro něj nečekaný konec. Byl odvezen do blázince.
11. září
Velkým potleskem se lidé rozloučili se zpěvákem a překladatelem Rudolfem Pellarem (+ 87). Ve Strašnickém krematoriu zněly jeho šansony, mnozí si vzpomínali na překlady díla J. D. Salingera, které geniálně stvořil se svojí ženou Lubou.
13. září
Hřbitov v Chebu ožil: na čtyři tisíce Němců s prapory různých veteránských spolků uctilo památku vojáků Wehrmachtu na nově otevřeném pohřebišti. Jsou tam uloženy ostatky asi 5,5 tisíců vojáků a zhruba 500 civilistů.
14. září
Šéf NATO A. F. Rasmussen byl zarmoucen z oznámení našeho ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, že plánujeme stahování českých vojáků z výbušného prostoru Kosova. Zůstat by tam mělo jen 90 lidí.
15. září
Politici EU kritizují Francii za vyhošťování Romů, kteří v této zemi nemají legalizovaný pobyt ani práci. Prvním kritikem byl už dřív náš ministr K. Schwarzenberg, který však dostal od Francouzů vynadáno, že „méně zkušené země EU nemají co vyučovat lidská práva“.
16. září
Už nyní chybí v našich nemocnicích 700 lékařů a bude hůř: v prosinci 2012 končí pro země EU výjimka v množství přesčasů. Takže: lékaři nebudou přepracovaní, ale bude jich nedostatek. Ve stejné situaci je např. Německo, kde chybí deset tisíc lékařů!
17. září
Výstřelem ukončil svůj život herec Martin Štěpánek. V roce 1981 s rodinou raději emigroval, než by vstoupil do KSČ. Žil v Mnichově, kde mj. pracoval se Svobodné Evropě. Po listopadu 1989 se vrátil domů. Důvodem sebevraždy byla rakovina už v posledním stádiu.
18. září
Pražský soud přikázal stáhnout z prodeje všechny knihy Adolfa Hitlera, které vydala firma KMa. Vydavatelská práva mají v Německu, tyto knihy však nevydávají a nehodlají to udělat ani v budoucnu.
20. září
Východní a západní Čechy jsou propojeny dálnicí tzv. Pražským okruhem. Cesta z Brna do Plzně bude kratší až o 45 minut. V Praze se teď setkává osm dálnic!
21. září
Premiér Petr Nečas se rozhodl, že prezidentu Václavu Klausovi přenechá velké akce EU se zahraničněpolitickými tématy. O ekonomice a vnitřních záležitostech země však bude rozhodovat sám.
22. září
V Praze demonstrovalo proti probíhajícím i plánovaným škrtům na čtyřicet tisíc lidí. Mezi nimi byly také stovky hasičů a policistů.
23. září
Ostrava má už konečně svou lékařskou fakultu! Snažila se o ni od roku 1950, režim však podporoval technické vzdělávání se zaměřením na hornictví. Severomoravská metropole je už šestým městem, kde se dá vystudovat medicína (Praha, Hradec Králové, Plzeň, Brno, Olomouc).
24. září
Dostali jsme se do paradoxní situace: věřících ubývá (už jen 41%) a duchovních přibývá (4754 - za deset let jich máme o 1254 víc). Protože není vyřešeno vrácení církevního majetku, zabaveného komunisty, vyplácí jim mzdy stát. Také jako všem státním zaměstnancům i jim příští rok klesnou platy o 10%.
25. září
Pražská vila sochaře a největšího výtvarníka českého symbolismu Františka Bílka byla po letité rekonstrukci zpřístupněna veřejnosti. Bílek navrhnul a částečně i vlastníma rukama postavil vilu-duchovní chrám, která je ojedinělým dílem i v Evropě. Např. cihly získali restaurátoři z dávno zbořené synagogy.
27. září
Prodlužuje se délka života po celé západní Evropě a proto výrazně stoupá počet lidí se stařeckou demencí. Naopak ubývá úmrtí na infarkt.
29. září
Petr Fejk oznámil, že končí jako ředitel Českého centra v New Yorku a jako důvod uvádí nedostatek možností ovlivňovat výběr spolupracovníků, pronajímat zájemcům volné prostory a připravovat program.
30. září
Postoj prezidenta Václava Klause jako věčného opozičníka vůči EU se opět projevil při otevírání nové továrny na cigarety v Kutné Hoře. Prohlásil, že něco zakazovat je směšné a že přijel podpořit prosperující podnik.
Venda ŠebrlováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad