„OD TÉ DOBY VĚŘÍM NA OSUD…“

Dějiny šoa českých a moravských Židů spojují pojmy ghetta Terezín a koncentračního tábora Osvětim-Birkenau.
Neznámé tragické osudy mnohých dokumentuje a vůbec poprvé představuje výstavní cyklus Židovského muzea v Praze „Od té doby věřím na osud…“ Úvodní díl (2005) seznámil s deportacemi českých Židů do Pobaltí, následný (2007) s osudy transportů, jejichž cílem bylo okupované území Polska. Závěrečný díl Transporty protektorátních Židů do Běloruska v letech 1941 – 1942 (v Galerii Roberta Guttmanna do 30. ledna 2011), připomíná příběhy lidí, kteří zmizeli na území obsazeného Běloruska: v ghettu v Minsku, vyhlazovacím táboře v Malém Trostinci i v železniční zastávce v Baranoviči: v nich našlo smrt téměř sedm tisíc židovských spoluobčanů, z nichž se konce války dožilo pouze dvacetdva lidí!
Střípky vzpomínek přeživších vězňů doplňují výpovědi místních obyvatel a Židů deportovaných z Rakouska a Německa. Oficiální snímky nacistické propagandy, fotografie ze soukromých alb, dokumentární záběry osvobozeneckých armád dokresluje na výstavě nejen realitu všedních dní, ale vystihuje celkovou atmosféru prostředí. Díky spolupráci s dokumentaristou Lukášem Přibylem, tvůrcem mezinárodně ceněné filmové tetralogie Zapomenuté transporty, byla část materiálu autorem sestříhána přímo pro tuto expozici.
Výstava si klade za cíl pozměnit historické povědomí veřejnosti o dějinách šoa, zejména ve vztahu k české společnosti, neboť osudy transportů do Běloruska zůstávaly velmi dlouho zapomenuty. Je symbolickým pomníkem lidem, kteří nemají své skutečné hroby a jejichž „poslední“ místa byla pro naši veřejnost a jejich rodiny neznámá a nedostupná.
Výstava – pro přeživší a rodinné příslušníky obětí, které mohou mít právem pocit, že se deportacím do Běloruska nedostává dostatečné pozornosti – je proto velmi významná.
osaJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad