PRAŽSKÉ VÝLETNÍ RESTAURACE

9-10 2010 Ostatní česky
obálka čísla

Muzeum hlavního města Prahy přibližuje jejich proměny v prostoru a v čase – od míst za pražskými hradbami přes „zelené útulky“ periferie až k vyhlášeným trampským a turistickým hospůdkám v okolí Prahy.

VÝLET

Vydáme se do výletních cílů Pražanů za hradby do Kravína. Elektrikou ke Stromovce a šup do „Šlechtovky“. Parníkem do Štěchovic a pěšky k restauraci Radio. Odtud na obří pramici Svatojánskými proudy zpět k parníku. Posázavským Pacifikem s pinglem a „banjem“ do Pikovic ke Starcům. Pragovkou či vlakem za exotikou dálek k roztocké restauraci Sakura. Do mnoha dalších míst s možností osvěžení. Každý může vyjít od zahradních šenků v centru města až k venkovním hospůdkám středočeských lesů a říčních břehů – prostorem od druhé poloviny 19. století přes první republiku do současnosti.

SMĚR

Nejlépe kolem velkorozměrných fotografií a pohlednic, kolem dochovaných vybavení ze soukromých sbírek: například od potomků majitelů Šlechtovy restaurace ve Stromovce, ze Zámečku na Letné, z tradiční a dodnes prosperující známé slapské restaurace U Neužilů. Mezi jídelními a nápojovými lístky, při nichž se mlsně olízneme. Mezi oděvy a pomůckami pro výlety. Naučnou stezkou map a plánů z každého časového období. Jako větřík od vody dodají osvěžení úryvky z prvorepublikových i pozdějších filmů nebo možnost aktivní prohlídky pomocí hravých prvků.

OSVĚŽENÍ

Znaveni výletem si nakonec můžeme odpočinout ve fungující dobové restauraci s občerstvením – typickým pro dobu, kdy se Pražané vydávali především do známé vyhlídkové restaurace Terasy Barrandov za hudbou R. A. Dvorského a jeho orchestru.

Doprovodná publikace pod stejnojmenným názvem seznamuje s více nežli stovkou vyobrazených výletních restaurací, které doprovází informace o jejich vzniku a fungování, vzpomínky pamětníků, potomků provozovatelů, „štamgastů“, slavných osobností a výletních návštěvníků.

Muzeum hlavního města Prahy – hlavní budova (22. 9. 2010–20. 3. 2011)

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012