Sdělovací prostředky České republiky Praha

Caracas, 7-09-2010
Dovolujeme si Vás uctivě oslovit, abychom Vás požádali o spolupráci ve věci informace a rozšíření zprávy o znepokojení české komunity ve Venezuele v souvislosti se zprávou, která se objevila ve zdejších sdělovacích prostředcích národních i mezinárodních, o uzavření velvyslanectví České republiky v Caracasu.
Toto znepokojení pramení ze současné politické situace ve Venezuele a ze stavu bezbrannosti v případě jakékoliv akce místních autorit, které mohou být vystaveni čeští občané zde žijící.
Předpokládáme, že nebyl zcela doceněn dopad tohoto rozhodnutí pro české občany žijící ve Venezuele, z nichž většina přijela do Venezuely jako emigranti po roce 1948 a vždy podporovali kulturu, obchod a českou technologii. Nyní by se mohli ocitnout ve stavu bezbrannosti v případě možných akcí místních autorit proti jejich majetku nebo omezení výjezdu ze země, tak jak se přihodilo jiným občanům evropských zemí, což vyžádalo například až zákrok ministra zahraničních věcí Španělska.
V případě, že by místní vláda nařídila zrušení venezuelských pasů, čeští občané bydlící ve Venezuele by neměli možnost odcestovat i když by měli český pas. Řešit tyto situace s itinerárním velvyslancem by nebylo snadné. Také je nutno přihlédnout k velkému množství konzulárních žádostí o vystavení dokumentů, legalizace a další. V současné době všechny konzulární záležitosti Venezuely a karibské oblasti jsou řešeny velvyslanectvím České republiky v Caracasu.
V roce 1938 po podepsání Mnichovské dohody, země světa se odvrátily od bezbranného.
Československa s následky které jsou dobře známé. Čeští občané ve Venezuele považují uzavření velvyslanectví za stejný postoj ze strany republiky k situaci osobních nejistot, právních nejistot, cenzury vyjadřování a omezování soukromého vlastnictví. Tento názor sdílí nejen čeští občané sídlící ve Venezuele, ale také nevládní organizace, stejně jako množství politických vězňů, kteří vidí v České republice maják v oblasti obrany lidských práv.
Nynější sídlo velvyslanectví se nachází ve vlastnictví republiky a tím nevznikají náklady za pronájem prostor. Jeho umístění je v jedné z nejlepších čtvrtí v Caracasu. Bylo by neodpustitelné ztratit toto sídlo, protože jednou v budoucnu až se budou znovu zařizovat kanceláře diplomatického zastupitelství, dosáhnout stejného sídla bude velmi obtížné.
Je důležité připomenout že diplomatické styky mezi bývalým Československem a Venezuelou byly navázány již v roce 1929 a během této doby čeští občané žijící zde ve Venezuele vždy šířili a podporovali českou kulturu stejně jako obchodní styky.
Se srdečným pozdravem, Vladimír Sýkora předseda, Miguel Osers mistopředseda, Tania Kislinger pokladní dohlížitel
Venezuelsko-česká asociaceHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad