Film o Hašlerovi

Moc Vám děkuji za ten film, opravdu dobrá věc, tu informaci jsem o něm opravdu potřeboval vědět, až dosud jsem si spíše myslel, že to byl jakýsi příležitostný skladatel a interpret písniček, které „měly to štěstí“, že pak znárodnily. Teprve teď mi došlo, že to byl nadaný a nanejvýš profesionální umělec s charismatem Bohem daným, a osobností na „pouhého“ citlivého umělce nezvyklého formátu, když pro své velké přesvědčení a pro svůj názor víceméně dobrovolně podstoupil osud mučedníka. Trvalo mi to ostatně celou řadu let, než jsem pochopil, že většina těch písniček, které jsme za studentských let při každé příležitosti zpívali, byly právě klasické Hašlerky od Hašlera. Byl všeobecně známou hvězdou své doby, dnes už vlastně pozapomenutý, přestože jeho písničky se už opravdu stačily stát věčnými – aniž by lidé věděli „od koho vlastně jsou“. Řekněte mi co ví o Hašlerovi průměrný Čech dneska, o jeho životě? A to přesto, že nás všechny tak obohatil.
I různé detaily si člověk uvědomil, například ta jeho líbezná „německá“ Lotte se dvěma t, neřekl bych, že jeho vztah k „Němce“ by měl být jeho životní tragedií, jak to Lotte v tom svém dopise vyjádřila. Jak moc vlastně byla Němkou, s českým, či vlastně moravským příjmením Jurda? - zatímco on sám vlastnil příjmění očividně původně německé, Haschler. Stejně jako velká část nás Čechů a jako i jiné národy, jsme i my výslednicí syntézy celé řady etnik. Ostatně nemyslím, že by si to kvůli té její národnosti tolik bral, sám ji ve svém pokročilejším zralém věku upřímně miloval, jejich vztah byl zřejmě zdařilý a mohl asi dopadnout pěkně, kdyby, žel, nebyl tragicky předznamenán, ovšem z jiných důvodů. Za to hezká mladá Lotte už nemohla.
Spíš to bylo tak, že si s ním osud trochu zahrál, rozverně i vážně, jakoby mu chtěl něco podstatného sdělit: nic proti vlasti a národu a je to jistě krásná věc je mít rád, ale ty ostatní národy doopravdy nejsou o nic horší než ten tvůj a ani chyby nemají o nic horší než jsou chyby toho tvého národa a tak teď, milý Karle, miluj ženu toho druhého národa. Takže se tak stalo. Asi ve svých mladých letech musela být doopravdy hezká.
Samotný film snad lépe udělaný být nemohl, děj vyčarovaný před divákem Lottčiným dopisem, koncipovaný jako emocionálně podbarvené hledání minulosti svého rodu, uskutečňované Hašlerovým synem, doprovázeným a vedeným citlivým spisovatelem po svém boku. Docela šťastný námět, dva muži naléhavě pátrající po minulosti jednoho z nich. Pátrající a nalézající. Dosti mě rušil technický detajl nápisu Karlovarský filmový festival velkými písmeny, jenž v žádném případě neměl v úmyslu zmizet z obrazovky v průběhu celého filmu. Nepodařilo se mi nastartovat jednotlivá dílčí temata filmu, třeba to ale spočívalo v nějakém mém problému. Díky za film, v každém případě!
Ivan Trefný, Švédsko Pozn. redakce:
Už před dvěma roky jsme pomáhali propagovat tento velmi zdařilý film o Karlu Hašlerovi. Tvůrci slibovali jeho brzké zhotovení pro možnost prodeje. Dlouho se nic nedělo, až Thomas Hasler, třetí syn Karla Hašlera, žijící v Baltimore, film nechal okopírovat Koupili jsme od něho na sto kopíí a přišlo na nás jakési trestní oznámení, že šíříme pirátské filmy. Netušili jsme, jaké smlouvy mezi sebou mají tvůrci z Prahy a tvůrci z Baltimore...
Tedy, až do vyšetření problému nemůžeme zájemcům filmy poslat...
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad