Český letní tábor ve Švédsku již po osmé

9-10 2010 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Na idylickém švédském ostrově Vrångö se tábor pro české a slovenské děti konal již po třetí.

Ostrov leží asi 30 minut rychlou lodí na jih od Göteborgu.Tentokrát se zúčastnilo 27 dětí, 14 z Česka a 13 ze Skandinávie. Všechny skandinávské děti rozuměly, nebo mluvily česky, což nám letos usnadnilo celý průběh tábora.

Počasí bylo fantastické, pršelo jenom jednou! Jako obvykle strávily děti celý den v zábavním parku Liserberg, jiný den měly atletické závody a další zase karneval. Na výlety jsme si půjčili autobus a jeli na ostrov Rörö, severní souostroví od Göteborgu. Rörö má specielní atmosféru se svými rybářskými lodičkami a barevnými skalami. Druhý výlet byl na ostrov Bassholmen, kde žijí volně divocí koně a jednou za rok se zde sjíždějí staré plachetnice – a to bylo právě ten den.

Sluníčko svítilo jak divé, tak se den neobešel bez koupání a chytání krabů.

Dvě vedoucí ze Sokola Praha, Jindra Košťálová a Renata Čáslavská zodpovídaly za praktickou stránku tábora. Není to jednoduché s tolika dětmi různého věku (9-15), ale dá se říct, že už jsou, co se tábora týče, jako starousedlíci.

Důležitým bodem tábora je vždy kuchyň a produkty, které vzejdou odtud. A té se tentokrát bravurně zhostili profesionálové Honza Horský a jeho kamarád Zdeněk Sedláček, kteří hned zpočátku s úsměvem prohlásili.

„To se zvládne“ – a také to opravdu výborně zvládli. Ještě teď děti vyprávějí o jejich pochoutkách.

Tohle vše se mohlo uskutečnit jen zásluhou všech dobrovolníků, vedoucích, kuchařů, a nás tří, kteří jsme měli tábor na starosti. (Míla Drunecká, Jarmila Mojžíšová a Vráťa Langer), a hlavně díky sponzorům:

České ministerstvo zahraničí a Škoda Auto Sverige AB.

Jeden malý problém nastal, když jsme snímali českou vlajku ze stožáru, která tam vlála po celý čas trvání tábora. Nechtěla dolů, a tak Vrångö mělo českou vlajku na ostrově ještě několik týdnů po našem odjezdu.

A já už se těším na další tábor a doufám, že bude zase tak vydařený jako ten letošní.

Míla Drunecká

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012