Koncert - Ludmila Lojdová

Dne 6. října 2010 pozlatilo Prahu slunce. V jednom z Dienzenhofferových stavitelských zázraků, ve vile Amerika, kde se nachází Muzeum Antonína Dvořáka, se bude konat koncert. Pořádají ho Český dialog a Mezinárodní český klub na počest 20.výročí existence Českého dialogu. Speciálně pro tuto slavnostní příležitost položil podzim na ulici Ke Karlovu měkkounký koberec z barevného listí. Však už po něm přicházejí první pozvaní hosté. Jsou mezi nimi i přátelé ze zahraničí. Například Lída a Jiří Koutní, kteří mne loni v září u svého rodinného krbu ve švédském Oxelösundu chovali jak ve vatičce. Na trávník posypaný křišťálovou rosou, který byl vidět z široširého okna jejich obýváku, z tak zvané „rozvalovny“ nelze zapomenout.
V 18 hodin rozhovory utichly. Do hudebního salónu plného vzpomínek na Antonína Dvořáka a Růženu Naskovou, vstoupili hlavní hrdinové večera. Český rodák žijící třicet let ve Švédsku, houslový virtuóz Jaroslav Šonský a francouzká klavíristka Sylvaine Wiart.
Šarmantní, štíhlá tmavovláska se graciézně posadila k historickému, bílozlatému klavíru a mistr Šonský, skromě, jako každý skutečně velký umělec, si stoupl před pultík s notami, které během koncertování v podstatě vůbec nepotřeboval. Tento velký houslista hrál tak samozřejmě, jako by smyčcem jenom zlehounka škádlil motýly tónů, které ovšem umožnily posluchačům nahlédnout do jiné dimenze.
Už při prvních tónech Sonáty D-dur, opus 9, číslo 3 pro housle a klavír od skladatele Jeana Marie Leclaira (1697–1764) by byl houslař Jean Baptista Villaume na svůj nástroj velice pyšný, kdyby Jaroslava Šonského mohl slyšet.
Posluchači jako by se ocitli v beztížném stavu. Zažívají postupné uvolnění, nacházejí se ve světě bez depresí, jsou zasaženi hudbou. Pozorují ekvilibristiku prstů na strunách houslí a na klaviatuře. Jsou fascinování.
Sonatina G-dur opus 100 pro housle a klavír od Antonína Dvořáka (1841–1904) přednesena těmito světovými umělci pak způsobila přímo vrcholnou akrobacii emocí všech přítomných. Jakoby emoce byly živí tvorové. Stoupají po schůdečkách taktů vzhůru k nebesům, houpou se tam ve výšinách na notových linkách, dokud je fortissimo nesetřese zpátky dolů.
Pozoruji ruce Sylvaine Wiart v černých krajkových rukávech. Připomínají dvě černé labutě. Několik vteřin bombardují pevnými prsty jednotlivé klávesy a po chvíli je, jako na omluvu, chlácholivě hladí, přesně tak, jak to skladba a houslista vyžadují. Skvostné držení ruky, energický úhoz, bravurní projev, mistrovský doprovod.
Sonáta A-dur pro housle a klavír skladatele Cesara Francka (1822–1890) předvedla do třetice zázrak muzikantského čarování. Srdce se při ní rozvzpomnělo na lásku a duše na život. Radost z poslechu hudby se zmocnila všech – in corpore. Když zazněl poslední tón skladby, zůstali posluchači bez hlesu na svých sedadlech, měli jiné oči. Jako po modlitbě. Jako po koupeli duše. Jako po masáži citu. Slyšeli i ticho a přátelsky vnímali jeden druhého.
Kdysi zněl v mém rodném domě celé dny klavír a později i violoncello. Koncert mi připomněl dávné časy. Bylo mi hezky onoho 6.října 2010 ve vile Amerika.
Ten den byla noc nad Prahou plná hvězd, když jsme v ní, my posluchači, zmizeli. Je vous remercie!
Merci beaupcoup!
Děkuji!
P. S.
Chci poděkovat nejen oběma sólistům, ale i šéfredaktorce Českého dialogu Evě Střížovské a její pravé ruce Martině Fialkové, že to nevzdaly.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad