V týmu s Foglarem Karel Bureš

9-10 2010 Knihy česky
obálka čísla

Jméno sportovního novináře RNDr. Karla Bureše si pamětníci vybaví ve spojitosti s předválečným týdeníkem Mladý hlasatel (1938–1941) a poválečným Vpředem (1946–1948). V obou těchto oblíbených časopisech pro mládež, z nichž první zlikvidovali nacisté a druhý komunisté, spolupracoval Karel Bureš s Jaroslavem Foglarem, spisovatelem a skautským vůdcem. „Stavěli jsme společné dílo, ale každý samostatně, vlastní hlavou, vlastníma rukama. Nemluvili jsme jeden druhému do řemesla. Oba jsme ve svých představách viděli chlapce, zástupy chlapců a příliš jsme se neohlíželi na dospělé, na jejich mínění“, vzpomíná Bureš. Mladý hlasatel, v jehož redakci se s Foglarem sešli, byl jednou z tiskovin vydavatelského impéria Melantrich. Burešovy vzpomínky jsou cenným svědectvím o tom, jak fungoval tento mamutí podnik baťovského typu (vydával deníky České slovo, Večerní české slovo, A – Zet a Telegraf, z časopisů mimo jiné Ahoj, STAR, Hvězda a Rozruch) a jaké tvůrčí osobnosti v něm soustředil generální ředitel Jaroslav Šalda.

Zasvěceně a zajímavě píše Bureš o sportu (zabýval se jím i v obou jmenovaných týdenících), zejména o hokeji a tenisu. Také o mnoha sportovcích s nimiž se znal, kupříkladu o Jaroslavu Drobném či Josefu Malečkovi.

O dalším ze sportovních idolů mládeže, hokejovém brankáři Bohumilovi Modrém uvádí, že byl jedním z jeho nejmilejších sportovních přátel a že přáteli zůstali i potom, co se Modrý - odsouzený v roce 1950 k patnácti letům vězení za „vlastizradu a špionáž“ v tajném vykonstruovaném procesu s hokejisty, světovými šampiony z předchozího roku – vrátil s podlomeným zdravím z uranových dolů v Jáchymově. Legendární gólman sotva mohl věděl o tom, že Bureš po vstupu do KSČ v únoru 1948 kývl na spolupráci s komunistickou tajnou policií StB. Pro ni měl získávat informace ve sportovních kruzích a hlavně o ilegálním skautském hnutí. Tím, možná jen nepřímo, přispěl k zatčení a odsouzení několika osob. Po roce 1989, osmdesátiletý, dr.Karel Bureš nad svým někdejším poblouzněním komunismem, vyjádřil stud. Upřímně či účelově – kdo to dnes posoudí?

jn

Vydalo nakl. Toužimský a Moravec. 301 stran

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012