S toulavým autobusem po norských fjordech

Toulavý autobus, tak se jmenují cesty českých odborníků, kteří se jedou podívat do některé cizí země, aby se přesvědčili, jak podobnou práci, kterou vykonávají u nás, dělají lidé v jiných koutech světa, jak řeší problémy, jaké metody používají, jak jim pomáhá město i stát, jak jsou financovány jejich služby a co by se z těchto námětů dalo použít u nás doma.
Projekt na jeden takový „toulavý autobus“ pro ty, kteří se zabývají zdravotně sociální péčí o děti a mládež se zdravotními problémy, vypsala na začátku letošního roku Olivova nadace v Říčanech. Cílem projektu bylo v rámci studijní cesty do zemí Evropy zkvalitnit péči o děti a mládež v ČR na základě získání podnětů a zkušeností organizací, které tuto péči poskytují.
Ve výběrovém řízení zvítězil projekt občanského sdružení Sedm paprsků, a tak se uskutečnila v září 2010 cesta do Norska za poznáním i za krásou přírody, protože život v Norsku a příroda jsou nerozlučně spjaty.
Oslo je většinou tím místem, které vítá jako první většinu návštěvníků Norska. Nikdo nezapomene navštívit ostrov Bygdoy s muzei a modely lodí, každý se podívá do slavného Nobelova paláce a na Holmenkolen, společně s odpočívajícími rodinami stráví turista hodiny ve Vigelandově parku plném rozpohybovaných soch a nakonec se všichni sejdeme na kouzelném pobřeží, kde zní hudba, v moři se zrcadlí lodi i okolní domy a samozřejmě nová opera, na niž jsou Oslané pyšní a kterou hned přijali za svou. V létě se na její šikmé ploše opalují, v zimě zase kloužou po zasněžené stěně, ale statečně šlapou nahoru, odkud je nádherný pohled na město. Jak je to snadné být krásným a fotogenickým městem, když máte u nohou fjord s věčně proměnlivým mořem, kam každý den jistojistě zapadne slunce a poskytne tak neopakovatelnou hru světla a barev.
Náš autobus přivezl velkou skupinu lidí, kterým se u nás říká „pečující profese“. Lékaře, psychology, pedagogy, sociology, ředitele neziskových a církevních organizací. První vstupní informace o systému péče o naši cílovou skupinu, tedy o děti a mládež se zdravotními a sociálními problémy, nám poskytly ředitelky odborů zdravotního a sociálního norského ministerstva zdravotnictví v prostorech českého vyslanectví. Tam jsme se v klidu přivítali také s novou paní konzulkou Jiráskovou, popili v klidu čaj a kávu a popovídali si s krajany. No a pak začal maraton: integrovaná školka pro děti cizích národností, venkovní školka, integrační centrum pro nezletilé uprchlíky v horách, integrovaná škola a školka ve fjordu, diskuse s krajany, přednáška na magistrátu Bergenu, návštěva nemocnice pro děti a mladistvé v Bergenu a mezitím trajekty, ledovce, holé skály a mraky, plošiny s jezírky bez jediného stromu, kde vítr hrozil srazit každého do údolí a zase naopak cesta fjordy vyhlídkovou lodí plná slunce, cesta flambánou od moře až na nejvyšší vrcholek hory, koupání v řece a v moři, rybí trh v Bergenu, návštěva akvária, kde si můžete rukou vylovit kraba, hvězdici, nebo jinou potvůrku a pořádně si ji prohlédnout, společné bydlení v typických dřevěných chatičkách a autobus, náš věrný průvodce a v Norsku skoro náš druhý domov. Každé dva dny nové místo, nové obydlí, nová krajina.
Co říci na závěr? Bylo to krásné a bylo toho dost, co si odnášíme domů. Pochopili jsme, že Norové jsou otužilí lidé (školní děti s paní učitelkou nám v jednom z fjordů názorně předvedly, že se koupou v moři celý rok, ten den bylo naštěstí ještě 15 st. Celsia teplé). Tiše jsme záviděli poskytovatelům sociálních služeb, církevním a neziskovým organizacím, že nežijí v nejistotě jako v Čechách, že je stát pravidelně finančně zabezpečuje na základě smlouvy, která je uzavřena na dobu neurčitou. Tiše mohli také závidět ti, kteří služby potřebují, uživatelé, neboť stát i obec zajišťují, aby přes jakýkoli hendikep mohli žít plnohodnotně, a nabízejí i tomu odpovídající služby. A co bychom si mohli odnést z lidského potenciálu Norů? Pověstnou čestnost, poctivost a spolehlivost, ale také respekt k soukromí druhých a skromnost a odolnost. V zemi, kde převážnou část roku prší a fouká vítr a brzy se stmívá a pozdě rozednívá, bychom očekávali, že se budou lidé choulit do větrovek a šálů a mračit na nepohodu. U nás by to tak možná bylo, ne v Norsku. Za každého počasí vidíte předškoláky venku, ale i ostatní věkové kategorie, běžce, chodce, cyklisty, lyžaře a na otázku, zda jim nevadí to nevlídno, odpoví každý Nor: „Nikdy není špatné počasí, někdy je jen špatně oblečený člověk!“
Věra DoušováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad