Opět je tu Nekonvenční žižkovský podzim

9-10 2010 Kultura česky
obálka čísla

Již 14. ročík velmi oblíbeného hudebního festivalu, který má ovšem každoročně mezi účinkujícími i návštěvníky také mezinárodní zastoupení, pořádá opět Jiří Hošek.

Docent pražské AMU a sám vynikající violoncellista připravil i letos od října do listopadu se svými spolupracovníky pro tisíce posluchačů sérii různorodých koncertů.

Konají se, jak název festivalu napovídá, na území Prahy 3 a zejména Žižkova, proslulého svým specifickým geniem loci. A právě těch zajímavých žižkovských míst a jejich nápaditého propojení s hudbou využívá opět nekonvenční dramaturgie festivalu.

Již zahájení festivalu 23. září se po všech stránkách vydařilo, ačkoli bylo riskantně zvoleno venkovní prostředí. Odehrávalo se přímo symbolicky na Žižkovských schodech. Poslední letní den však dopřál dobré počasí nápadité režii zakladatele i dramaturga festivalu J. Hoška. Ten zahájení festivalu spojil se slavnostním zveřejněním podoby pamětní desky na rodný dům Jaroslava Ježka, kousek pod Žižkovskými schody, v dnešní Rokycanově ulici č. 8.

Tato deska sem bude po opravě fasády domu usazena právě díky iniciativě lidí soustředěných kolem Žižkovského podzimu.

Slavnostní akt se odehrál za přítomnosti zástupců Prahy 3. Vzpomínku na nejranější dětství Jaroslava Ježka z pera Václava Holzknechta přednesl přímo na schodech známý herec a ředitel Divadla Na Fidlovačce Tomáš Töpfer. Úžasně působivé, až magické, pak bylo pohybově-taneční vystoupení studentů katedry pantomimy pražské HAMU – opět na motivy hudby Jaroslava Ježka, které opět velmi nápaditě a zajímavě využilo fenomén schodů.

Nekonvenční žižkovský podzim přináší každoročně sérii koncertů, které přibližují kvalitní umění blíž lidem, na místa, kam jsou zvyklí běžně chodit i bez obleku a kravaty. Za každým koncertem stojí nápad, propojení tématu koncertu s místní historií osobností či událostí.

Podrobný program letošního festivalu najdete na www.zizkov.cz, ale musíte si pospíšit, bývá brzy vyprodáno!

Kdo se na festival nedostane, může se těšit na violoncellový recitál Jiřího Hoška s klavírním doprovodem Boženy Kronychové, který pořádá náš Mezinárodní český klub dne 9. prosince. Slavnostní koncert z našeho cyklu Hudba bez hranic ke 20. narozeninám Českého dialogu se bude konat v krásném prostředí Muzea B. Smetany. Vstup je dobrovolný, srdečně zveme.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012