Jan Zrzavý – malíř nevšedních kouzel

9-10 2010 Kultura česky
obálka čísla

* 5. 11. 1890 Vadín u Havlíčkova Brodu

+ 12. 10. 1977 Praha – pochován v Krucemburku

Josef Čapek se k nevšednímu umění malíře Jana Zrzavého vyjadřoval s velkým respektem, uznáním a to i písemně. Protože si připomínáme jubileum Jana Zrzavého, nechme o něm přesněji hovořit právě Josefa Čapka … „Velmi precizní, lineární osnova rýsuje se ostře a přitom s půvabnou lehkostí na obrazové ploše, ovládnuté jednoduchou a přitom velmi citlivou náplní koloristickou. Už od dřívějška zamilovaný do přejemné techniky starých italských mistrů, dovedl Zrzavý osvojiti si všechna kouzla primitivismu; je to však primitivismus veliké lineární, stylistické i koloristické finesy, technika při veškeré prostotě velice subtilní, vědomá, až do nejmenších drobností přesně a bezpečně odvážná a využitá k čistým účinkům lyrismuargvelmi exkluzivního. …Tento malíř, jakkoliv si dovedl z malířské kultury věků i zemí vyvoditi velice mnoho nevšedních kouzel pro svou výrazovou techniku, je skutečně svou, celou a uzavřenou osobností, která své emoce a svá sdělení čerpá rovnou ze sebe a nezůstává nikomu nic dlužen“

Dovolte mi ještě malé podotknutí k jedné „záhadě“, která se Jana Zrzavého týká. U data jeho narození se uvádí Okrouhlice, malíř sám jmenuje Vadín – Okrouhlice. Tak jak to vlastně je?

Umělec se narodil v rodině řídícího učitele ve škole, jež patřila do obce, kterou protéká řeka Sázava a odděluje Vadín od Okrouhlice. Vesnice se o školu soudily a podle toho, kdo právě vyhrál, ten si školu přivlastnil. A tak osm dětí řídícího učitele se sice narodilo pod jednou střechou, ale podle toho kdy se kdo právě narodil, má i jiné rodné místo. A pokud chcete tuto záhadu spatřit na vlastní oči, je cca 5 km severozápadně od Havlíčkova Brodu.

Mnohé ze svého života vám Jan Zrzavý napoví ve své snové próze s autobiografickými prvky, nazvané Jeníkovy pohádky, kterou roku 1920 vydal.

Olga Rohelová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012